Nie masz internetu? Nie dostaniesz 500 plus!

Opublikowano: 07.07.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1159

Od 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie ważne zmiany dotyczące świadczenia 500 plus. To niekoniecznie dobra wiadomość dla rodzin borykających się z wykluczeniem cyfrowym. Okazuje się, że składanie wniosków będzie odbywać się wyłącznie przez Internet, a wypłata przyznanych świadczeń – tylko na konto! Czy rząd zapomniał o tym, że w Polsce nie ma obowiązku posiadania konta?

Od 2022 r. świadczenie 500 plus będziemy dostawać od ZUS. „W praktyce dla mieszkańców wsi oznacza to, że wszelkie nieścisłości, które mogą pojawić się przy obsłudze wniosku, będą rozpatrywane w instytucji znajdującej się w ich mieście powiatowym, a nie jak do tej pory w ich gminie” – pisze Wyborcza.biz.

Nie będzie już wniosków w gminie ani wypłat w urzędach czy na poczcie. Ustawa przewiduje, że rodzice będą mogli otrzymywać 500 plus wyłącznie na konto bankowe. Rządzący uzasadniają wprowadzenie tej regulacji faktem, iż tylko w przypadku niespełna 2 proc. osób uprawnionych wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy. Jednak, jak sami przyznają, zmiany te przyniosą do budżetu oszczędności – ZUS ma obsługiwać program 500+ po prostu taniej niż samorządy.

Niestety, procedura może stać się znacząco utrudniona dla obywateli nieporadnych cyfrowo. Po pierwsze, w Polsce nie ma żadnego oficjalnego obowiązku posiadana konta w banku. Po drugie, po wejściu w życie nowych przepisów będzie można składać wyłącznie przez Internet za pośrednictwem: bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz PUE ZUS (tak jak ma to miejsce w przypadku wypłat 300 plus, czyli wyprawki szkolnej). Wszelkie pisma, odpowiedzi czy decyzje będą generowane wyłącznie online na platformie rodzica w PUE ZUS.

Jest też nowość: jeśli powstanie podejrzenie co do marnowania pieniędzy na dzieci, obowiązek wypłat będzie mógł przejąć lokalny OPS i np. zdecydować o wypłacie w formie bonu lub pomocy rzeczowej. „ZUS będzie korzystał z pomocy OPS i informacji zebranych w ramach wywiadu środowiskowego również wtedy, gdy pojawią się wątpliwości dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem, w tym zbiegu uprawnień do świadczenia, i nie będzie jasne, który z rodziców powinien otrzymywać 500+” – czytamy.

Autorstwo: Antonina Świst
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,25 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Crash
Użytkownik
Crash

Wiadomo, spora cześć beneficjentów 500+ nie ma dostepu do internetu, wody, prądu stąd oszczędności. Jedno jest Pewne PIS jest rewelacyjny w manipulacjach i gowno zagrywkach. Ze ludzie daja sie nabrac na to….

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Dwa razy wybrali PO z tak pięknymi obietnicami, rewelacyjnymi manipulacjami i g-zagrywkami, zupełnie bez pokrycia, bezczelnymi kłamstwami, że w porównaniu z zagrywkami PiS, które jednak dla tych biednych ludzi coś zrobiło, to nabieranie się jest zwykłym rozsądkiem.