Nie ma już SLD, jest Nowa Lewica

Opublikowano: 18.03.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1350

Nie ma już Sojuszu Lewicy Demokratycznej – sąd dał zielone światło do zmiany nazwy partii. To pierwszy krok do zrealizowania zapowiadanej od dawna fuzji z Wiosną Roberta Biedronia.

Biedroń nieustannie powtarza, że „lewica wygrywa, gdy idzie zjednoczona”, ale dawno planowane połączenie SLD i Wiosny kilkakrotnie odsuwało się w czasie – przez problemy z formalną zmianą nazwy i przez koronawirusa, pandemia uniemożliwiła bowiem przeprowadzenie planowanych 16 kongresów wojewódzkich z dyskusją nad programem nowej partii. Teraz nieaktualny jest pierwszy problem.

„Sąd Okręgowy w Warszawie doręczył odpis postanowienia wydanego w dniu 27 stycznia 2020 roku w sprawie partii politycznej Nowa Lewica ze stwierdzeniem prawomocności” – oznajmił na konferencji prasowej Włodzimierz Czarzasty, dodając, że nowy statut formacji został już zarejestrowany i nic nie stoi na przeszkodzie, by do Nowej Lewicy – bo już nie SLD – przystąpiła Wiosna. Jej lider, również obecny na konferencji, tryskał optymizmem. Nie ma już dawnego Biedronia, który określał swoją partię jako „progresywną” i unikał jak mógł słowa „lewica”. Teraz Biedroń skomplementował ostatni okres rządów SLD w Polsce, przypomniał o wejściu do Unii Europejskiej za rządów Sojuszu i zasugerował, że zjednoczenie obydwu formacji pozwoli otworzyć kolejny dobry czas w historii tego kraju.

Jak zjednoczenie Wiosny i Nowej Lewicy odbije się w sondażach? Na razie w badaniach opinii publicznej Lewica i tak notowana jest jako całość, parlamentarny alians SLD, Wiosny i Razem – i w takich konfiguracjach socjaldemokraci oscylują wokół 10 proc. wyborczych wskazań. Pewny zysk, choć nie przełomowy, odnotowali po protestach kobiet, w których brali aktywny udział. Lewicy mógłby pomóc dobry, co najmniej solidnie socjaldemokratyczny program, ale ten zostanie zaprezentowany dopiero po kongresie, który ostatecznie zamknie proces łączenia Wiosny z Nową Lewicą. Czyli w wakacje albo po nich, zależnie od rozwoju epidemicznej sytuacji. Nawet po sfinalizowaniu fuzji partia będzie miała zarząd podzielony na dwie frakcje, z zagwarantowaną połową miejsc w organach organizacji dla osób wywodzących się z Wiosny i tych, które pochodzą z SLD/Nowej Lewicy.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Kaczor3333 18.03.2021 11:37

    Nazwa inna, “RYJE” te same. Czyli bez zmian.

  2. Wolfman 18.03.2021 19:28

    Cały czas wszędzie te same, bo nic nie przełamie tego schematu trwającego od dekad. Jak nie dłużej.

  3. robcioRR 18.03.2021 21:29

    Banda czworga tylko zmienia nazwy i jak Kaczor3333 napisal – Ryje te same do koryta czyli bez zmian.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.