Nie karać rodziców za odmowę szczepienia dzieci

Opublikowano: 21.09.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 402

Rzecznik Praw Dziecka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej, Anna Kuzniecowa, wystąpiła przeciwko karaniu rodziców, którzy nie wyrazili zgody na szczepienia swoich dzieci. Nie zgodziła się z inicjatywą Ministerstwa Zdrowia o zmianie opłat za zwolnienia lekarskie dla tych rodziców, których dzieci zachorowały z powodu odmowy zaszczepienia dziecka, wyraziwszy nadzieję, że do realnego wcielenia w życie tej inicjatywy nie dojdzie.

Wcześniej w programie „Itogi niedieli” na telewizyjnym kanale НТВ (NTV) minister Ministerstwa Zdrowia, Wieronika Skworcowa, oświadczyła, że Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej rozpatruje możliwość nowelizacji wysokości zapłaty za zwolnienia z pracy dla tych rodziców, których dzieci zachorowały z powodu odmowy zaszczepienia ich. „Rozumiem dążenie Ministerstwa Zdrowia do wzmocnienia profilaktyki w kwestii zachorowań ale nie mogę zgodzić się z inicjatywą „karania” rodziców nie zaszczepionych dzieci poprzez nieopłacanie zwolnień dla opieki i ich leczenia. W ostatecznym wyniku ucierpią znowu dzieci bo nie otrzymają należytej opieki jeżeli rodzic zdecyduje się pozostać w pracy i nie brać zwolnienia na opiekę nad swoim synkiem lub córeczką” – Kuzniecowa napisała na swoim “Facebooku”.

Kuzniecowa zauważyła także, że ten temat może wywołać żądania rodziców w sprawie zwrotu im środków na leczenie dzieci, które zostały zaszczepione i, na przykład, zachorowały. „Niezrozumiałe jest także i to w jaki sposób będzie określana wina rodzica i na czym będzie bazować pewność lekarza albo specjalisty Funduszu Ubezpieczenia Społecznego, że dziecko zachorowało z powodu nie wykonanego szczepienia. No i najważniejsze. Kara nie może być bodźcem do troski o zdrowie. Co najwyżej to może doprowadzić tylko do powiększenia liczby tych, którzy na czas nie wzywają lekarza i zajmują się domowym leczeniem swoich dzieci” – dodała Kuzniecowa.

Rzeczniczka Praw Dziecka wezwała do tego żeby „nie zapominać najważniejszej zasadzie przysięgi Hipokratesa, którą składa każdy lekarz ażeby powstrzymywać się przed czynieniem jakiejkolwiek szkody i niesprawiedliwości”. Kuzniecowa oświadczyła także, że poprosi Ministerstwo Zdrowia o wyjaśnienie stanowiska w celu przedyskutowania go, w tym także w ramach Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Dziecka. „Jednocześnie mam nadzieję, że do rzeczywistej realizacji tej inicjatywy nie dojdzie” – podsumowała.

Tłumaczenie: Tamara
Źródło oryginalne: RIA.ru
Źródło polskie: Wolna-Polska.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. gajowy 22.09.2017 09:57

    Jest jeszcze istotna kwestia ile jest tych obowiązkowych szczepień w Rosji a ile w Polsce.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.