Nie inwestujemy w siebie

Opublikowano: 25.11.2014 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 668

Polska jest jednym z niewielu krajów UE, które w czasie kryzysu nie zwiększyły wydatków na szeroko rozumiane bezpieczeństwo socjalne. I to pomimo tego, że przeznaczamy na ten cel równowartość ok. 20 proc. PKB, przy średniej unijnej wynoszącej 29,1 proc.

Gazetaprawna.pl wyjaśnia, że kryteria unijne zakładają, że wydatki na bezpieczeństwo socjalne to zasiłki dla bezrobotnych, ale także emerytury, opieka zdrowotna, renty czy wspomaganie miejsc pracy i świadczenia dotyczące opieki rodzinnej. Polska zajmuje ostatnie miejsce, jeśli chodzi o udział wydatków na walkę z bezrobociem i zasiłków dla bezrobotnych – te środki stanowią u nas 1,5 proc. wszystkich środków przeznaczanych na bezpieczeństwo socjalne (średnia dla całej Unii to 5,6 proc.). Jesteśmy też trzeci od końca pod względem walki z wykluczeniem społecznym: na opiekę nad bezdomnymi, budowę mieszkań socjalnych itd. wydajemy zaledwie 1,1 proc. wszystkich środków na cele społeczne.

Co gorsza, zdaniem Eurostatu nasza pomoc społeczna jest jedną z najmniej skutecznych. Pozwala na wyjście z biedy zaledwie 5,2 proc. korzystających z niej osób, tymczasem średnia dla UE wynosi 9 proc. Najskuteczniejsza pomoc socjalna funkcjonuje w Danii, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Finlandii, Szwecji oraz na Węgrzech.

Podobne wnioski płyną z raportu NIK. W zbadanych centrach integracji społecznej spośród 2 tys. osób, które w latach 2011-2012 wzięły udział w zajęciach, jedynie 38,2 proc. usamodzielniło się ekonomicznie; w klubach integracji społecznej odsetek ten był jeszcze niższy: spośród 2,2 tys. osób usamodzielniło się jedynie 16,9 proc. (rzecz jasna wpływ na to miało nie tylko funkcjonowanie instytucji integracyjnych, ale także cechy rynku pracy).

Portal podkreśla, że inwestycje w pomoc społeczną opłacają się całemu społeczeństwu. Przywołuje High/Scope Perry Preschool Program przeprowadzony w latach 60. w USA. Polegał on na zastosowaniu metody aktywnego uczenia się w stosunku do dzieci z zaniedbanych środowisk (niski iloraz inteligencji dziecka, niska pozycja społeczno-ekonomiczna rodziców). Okazało się, że z każdego zainwestowanego w program dolara społeczeństwo uzyskiwało 12,9 dolara w związku z wyższymi wpływami podatkowymi, mniejszymi wydatkami wymiaru sprawiedliwości i niższymi wydatkami na pomoc socjalną.

“W krajach o rozwiniętej polityce społecznej i osiągającej wysokie wskaźniki w ograniczaniu skali i głębi wykluczenia społeczno-ekonomicznego pomoc społeczna jest tylko jednym z wielu (i niekoniecznie najważniejszym) instrumentem przy pomocy których osiąga się wysoki poziom inkluzji społecznej. Nawet żeby pomoc społeczna była skuteczna, musi być osadzona w szerszej konfiguracji instytucjonalnej. To właśnie brak koordynacji działań służb społecznych na przykład ze służbami zatrudnienia czy instytucjami edukacyjnymi jest uważany za jedną ze słabości polityki społecznej w Polsce. Zintegrowaniu różnych działań na rzecz zmniejszania i łagodzenia ubóstwa i wykluczenia mogą służyć całościowe, ponadresortowe Strategie” – twierdzi Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

16 komentarzy

  1. Aida 25.11.2014 13:38

    Potrzebuję na większe mieszkanie, przydałby się nowy samochód:) Kto się zrzuci?

    “Polska zajmuje ostatnie miejsce, jeśli chodzi o udział wydatków na walkę z bezrobociem i zasiłków dla bezrobotnych”

    Nóż się w kieszeni otwiera, mało to nam zabierają w podatkach, jeszcze więcej by chcieli. Oszuści i złodzieje. Nie potrzebujemy walki z bezrobociem, bezrobocie zwalczy się samo jak obniżymy podatki, urzędy pracy są nieefektywne co nie przeszkadza w pompowaniu pieniędzy w tę instytucję, co jest głupotą i jakąś chorą pomyłką. Jeśli się chce to pracę się znajdzie, bez niczyjej pomocy. Niech nikt nie okrada mnie z owoców mojej pracy- tak mi najbardziej pomoże.

  2. Maximov 25.11.2014 13:40

    Dokładnie, Aida.
    Im więcej osób tak myśli, tym większa szansa na realne zmiany w Polsce.

  3. MichalR 25.11.2014 14:42

    Państwo nie powinno mieć uprawnień do rozdawania pieniędzy. Tylko wtedy wszelkiego typu protesty byłyby po prostu bezsensowne.

  4. adambiernacki 25.11.2014 23:24

    Precz z leniami i nierobami! Bumelant to dezerter z frontu walki o to i tamto! To przez nich nie wykonaliśmy planu pięcioletniego przez 25 lat! Precz! Precz! Precz! Patrzcie to wszystko przez górników! Zamknąć kopalnie! Nie! To wszystko przez pielęgniarki! Zamknąć pielęgniarki! Emeryci chcą jeść! Nie powinni! W imię podręcznikowej teorii matematycznej mistycznej! Nie wiem może zagazujcie wszystkich? Dokonajcie cudu imienia JKM i wywalcie wszystkich urzędników (ok 600 tys), którzy to natychmiast po opuszczeniu stanowisk założą firmy w jednej sekundzie i będą prosperity bez względu na wszystko. No musicie sięgać wzrokiem tak daleko, że gdzie mi tam. Tylko, że ja jeszcze widzę po drodze nędzę i śmierć zwykłych ludzi.

  5. Hassasin 26.11.2014 06:36

    Jest jeden plus takiego obrotu sprawy, mamy biało na ulicach bez ciapatych kropek 🙂

  6. Aida 26.11.2014 10:35

    @adambiernacki
    Urzędnicy powołani w ostatnich latach przecież musieli gdzieś pracować wcześniej zanim ktoś im załatwił pracę w urzędzie. Nie będzie mi ich szkoda, jak zmniejszymy liczbę urzędników w Polsce i nie dlatego, że jestem mało empatyczna tylko dlatego, że dopóki w tym kraju nie uprościmy przepisów podatków i biurokracji i nie wywalimy tych wszystkich urzędników, którzy nic nie wnoszą do społeczeństwa i których praca będzie niepotrzebna, dopóty nigdy nie zaczniemy się rozwijać i budować czegoś zdrowego.
    Uważasz, że lekiem na całe zło, na bezrobocie np. jest zapełnianie etatów urzędnikami, że to dobre wyjście?
    Od 2007r. liczba urzędników w Polsce zwiększyła się o 90 000, powinniśmy walczyć z biurokracją a nie ją pogłębiać. Urzędnik to pasożyt, który żeruje na pracy innych.
    Ograniczyć biurokrację!! Nie mam zamiaru dokładać się do pensji całej armii urzędników, która ciągle narzeka, że mało zarabia. Jak im mało po co tam siedzą i narzekają, wolą siedzieć na państwowej ciepłej posadzie nić iść prywatnie, bo tam trzeba pracować naprawdę a nie tylko udawać.

  7. Aida 26.11.2014 10:47

    @adambiernacki
    Każdy musi sobie jakoś radzić, uważasz, że urzędnik jest mniej bystry i nie poradzi sobie jak starci pracę w urzędzie. Znajdzie inną, może nawet lepiej płatną.
    Szkoda, że tą nędzę i śmierć widzisz tylko przy zwolnieniach urzędników, a tego co teraz się dzieje to już nie dostrzegasz. Ciągle chociażby na WM pojawiają się raporty o tym, że powiększa się liczba bezdomnych, bezrobotnych, zadłużonych itd. Myślisz, że od czego to zależy, gdyby Polska była zielona wyspą to raczej żyłoby się coraz lepiej. Trzeba zmienić ten kraj, ten ustrój, a zacząć można właśnie od obniżenia podatków (krzywa Laffera), ograniczenia biurokracji, uproszczenia prawa podatkowego i mniejszego ucisku przedsiębiorców. Uwierz mi, że wtedy nowe firmy zaczną powstawać jak grzyby po deszczu.

  8. adambiernacki 26.11.2014 11:42

    O sprawiedliwość walczę zawsze. Coście się tak uczepili tych urzędników? Mówiąc o zwykłych ludziach nie miałem na myśli urzędników. Miałem na myśli zwykłych ludzi nazwanych leniami i nierobami. Przykład wypowiedzi JKM podałem jako kuriozalny brak wyobraźni moim zdaniem. W krainie gdzie facet płacąc rzetelnie podatki dorobił się przez półtora roku prowadzenia firmy kilkudziesięciotysięcznego długu i bankrutuje. Gdzie przy dochodzie na czysto 5000 miesięcznie płacił podatek od zarobionych 40 000 tys? Przy tutejszych cudach to fatimskie wysiadają. Co mają zrobić tzw. “roszczeniowe” pokolenia kopnięte w zad? Pomykać radośnie do pracy za tysia czekając na cud nad Wisłą kilka kolejnych lat? Doczekają się nad Wisłą albo inną rzeką pod mostem konkretnie. Nie będzie z tego dzieci. Fajnie kiedy pan, z którym w większości się zgadzam na Podziemna.TV mówi o Przestępczej Organizacji państwa. Logicznie i powoli tłumaczy ludziom rzeczywistość. Może by tak zestawić logikę(i krzywe niech tam) z historią? Jaką mamy pewność, że polityki rabunkowej na narodzie nie będzie prowadziła zorganizowana przestępczość prywatna kiedy już państwo nie będzie się wtrącać do niczego? Przecież wyzysk jaki panował w XIX i na początku XX wieku był makabryczny a politycy byli korumpowani masowo przez fabrykantów. Praca kilkuletnich dzieci w kopalni, nago za miskę zupy? Proszę. Sytuacje tego typu doprowadziły do humanitarnego skoku cywilizacyjnego min. ustalenia ośmiogodzinnego dnia pracy oraz powstania związków zawodowych. Pewnie, że nadmierna władza rządu prowadzi do patologicznych rezultatów ale od tego winniśmy mieć prawo i konstytucję żeby nas chroniła nad wszystkim zaś powinny sprawować pieczę instytucje do tego powołane przez naród i przezeń rozliczane.

  9. Aida 26.11.2014 12:20

    Jak się odnieść do wypowiedzi JKM, kiedy jej nie widzę?
    Jeśli czegoś nie spróbujemy to nie będziemy wiedzieć czy ta “zorganizowana przestępczość prywatna” będzie taka czarna jak Ty to malujesz.
    Teraz też nie jest kolorowo, ja bym próbowała zmienić tą rzeczywistość a co z tego wyjdzie, to się zobaczy. W tej rzeczywistości żyć nie chcę. Edukacja, świadomość społeczna jest potrzebna, a także zmiany w świadomości jak w Bogocie.
    Jeśli ktoś czytał “Polactwo” Ziemkiewicza, wie o czym mówię.

  10. adambiernacki 26.11.2014 13:51

    Zwolnić 600 tys urzędników i oni wtedy wszyscy założą firmy. Nie potrafię dokładnie zacytować słowo w słowo ale tak powiedział JKM w jakiejś tv i jest to gdzieś na jutubcu zdaje się.
    “Jeśli czegoś nie spróbujemy to nie będziemy wiedzieć czy ta „zorganizowana przestępczość prywatna” będzie taka czarna jak Ty to malujesz.”
    Każda przestępczość zorganizowana jest “czarna” (w sensie, że jest zła oczywiście nie chodzi tu o czarnoskórych ludzi)
    Teraz zacytuję siebie i wyjaśnię:
    “Jaką mamy pewność, że polityki rabunkowej na narodzie nie będzie prowadziła zorganizowana przestępczość prywatna kiedy już państwo nie będzie się wtrącać do niczego?”
    Wyjaśnienie: to było pytanie retoryczne.

  11. adambiernacki 26.11.2014 14:00

    Wiesz chyba doszedłem do pewnych wniosków w wyniku słuchania jednych, drugich i trzecich a nawet czwartych. Ty powtarzasz z całą pewnością JKM z tymi robotniczymi samochodami w USA:-) Nie wiem dlaczego tak bardzo JKM lubi porównywać wszystko do USA. Kompletnie nie pojmuję takich porównań. Wszyscy będą szczęśliwi prócz tych co “będą woleli zdychać na ulicy”:-) Jeszcze takie pytanie o tych wszystkich…Ilu będzie tych wszystkich? 🙂

  12. Aida 26.11.2014 14:04

    Jeśli TYLKO zwolnimy urzędników a nie spełnimy punktów o których pisałam wyżej to rynek ich nie wchłonie, jeśli jednak zmienimy system, o pracę nie będą musieli się martwić. Czemu na sztywno podchodzisz do tego, że każdy z tych 600 tys. ma założyć firmę, nie każdy się do tego nadaje i nie każdy ma ochotę, jednak praca i dla nich się znajdzie.

  13. dagome12345 26.11.2014 15:42

    do @adambiernacki

    Nie przejmuj się się negatywnymi odpowiedziami na twoje posty. Panuje teraz wszechobecna moda na “radykalno- bezwzględny kapitalizm” jako rozwiązanie wszystkich bolączek świata.
    Sęk w tym ,że ludzie używając argumentów popierających “bezwzględny kapitalizm” nie widzą całego tła w jakim ten kapitalizm wyrósł . Widzą same pozytywy, odrzucając jednocześnie krew, pot i łzy milionów , których poświęcono aby pewne grupy po drugiej stronie świata mogły żyć w dostatku. Z góry zakładają, że oni są lepsi i to im się uda- nic bardziej mylnego.
    Sprytnie pierze się mózgi całym społeczeństwom dzieląc ich na pro-kapitalistów oraz pro-socjalistów, a gdzie dwóch się bije tam ….. tam banki i korporacje korzystają.

  14. Czejna 26.11.2014 16:00

    Nie jestem w stanie pojac Korwinistow z teoria, ktora jakoby nigdy nie byla praktykowana na ziemi. Bo co? Bo nie byla w pelni, bo cos tam, bo cos tam?
    Widocznie wystarczylo to co bylo, pokazujac jak latwo czlowiek wydobywa z
    siebie bezwglednego drapieznika. Nie zycze sobie dokonywac tego skoku
    w czasy minione. Jasne- biurokracja, podatki i inne formy ucisku, tego nikomu nie trzeba tlumaczyc. Skad u was ta slepa wiara w magiczna raczke jakiegos zaczarowanego wolnego rynku, w wieczne zdrowie, w sukces, ze zycie nie przynosi zaskakujacych zwrotow akcji. Mam w nosie wasze pomysly, calej prawicy, lewicy i co tam jeszcze istnieje, jesli wyprane sa z czlowieczenstwa rozrywajacego kazda wspolnote.

  15. adambiernacki 26.11.2014 16:48

    Szanowna Aido ależ ja się nie upieram przy tych 600 tysiącach to JKM się upiera raczej:-) Oczywiście, że “rynek ich nie wchłonie”(zaklęcie:-) dlatego śmieję się tak z naiwności takich pomysłów.
    dagome12345 – Nie przejmuję się to są rozumni dorośli ludzie i mają prawo do własnego zdania. Mają też prawo do wiary. Ważną rzecz napisałeś o miotaniu między antagonizmami zauważyłem tego Ping-ponga już dawno(testowane jest to już na poziomie subkultur).

  16. adambiernacki 27.11.2014 09:11

    Czejna – Dziękuję.
    Czy to jest głosowanie w sprawie wybrania Adama na obrońcę urzędników? Niechcem kandydować:-)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.