Według Iustitii stwierdzenia ważności wyboru jest nieważne

Opublikowano: 05.08.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Trwają czynności wyjaśniające w sprawie stanowiska zarządu stowarzyszenia Iustitia, który podważył uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów prezydenckich w Polsce – przekazał zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sędzia Przemysław Radzik.

Stowarzyszenie zakwestionowało decyzję, którą Sąd Najwyższy wydał w poniedziałek. Według Radzika mogą istnieć uzasadnione podejrzenia, że członkowie zarządu stowarzyszenia dopuścili się przewinień dyscyplinarnych. Powodem, jak wskazał zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów, jest „podjęcie działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. Dlatego zdecydowano się na wszczęcie postępowania wyjaśniającego.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie „Iustitia” stwierdzono, że uchwała Sądu Najwyższego jest nieważna. „Przypominamy, że Izba ta w całości została powołana przez Prezydenta na wniosek neo-KRS, mimo zakazu wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny w związku z zadaniem pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, które wkrótce zostaną rozpoznane. Każde orzeczenie wydane przez tę Izbę i zasiadających w niej neo-sędziów jest nieważne, o czym przesądził Sąd Najwyższy w uchwale trzech połączonych Izb w dniu 23 stycznia 2020 r.” – czytamy w komunikacie.

Dlatego zdaniem członków stowarzyszenia nie można mówić, że doszło do „stwierdzenia ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej przez Sąd Najwyższy”, czego wymaga art. 129 ust. 1 Konstytucji RP.

Zdaniem „Iustitia” wątpliwości budzi przede wszystkim „legalność i skuteczności powołania sędziów orzekających w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego”.

Kto wchodzi w skład Stowarzyszenia? Jego członkowie piszą o sobie: „Jesteśmy największym stowarzyszeniem sędziowskim w Polsce, liczącym ponad 3500 członków, w 32 oddziałach, co stanowi ok. 1/3 ogólnej liczby sędziów. Siłą naszego Stowarzyszenia jest nie tylko jego liczebność ale przede wszystkim fundamenty, na których jest zbudowane. Kamieniem węgielnym są zasady demokratycznego państwa prawa, w szczególności konstytucyjna zasada niezależności sądów i niezawisłości sędziów” – czytamy na oficjalnej stronie „Iustitia”.

SN po rozpatrzeniu sprawozdania PKW i protestów wyborczych orzekł, że wybory prezydenckie 2020 są ważne. Posiedzenie SN trwało niecałe pół godziny. Jak poinformował sędzia Paweł Księżak, 88% protestów, które wpłynęły, było niedopuszczalnych, przez co pozostawiono je bez dalszego biegu. Z około 5,8 tys. protestów wyborczych, które napłynęły do SN, 93 uznano za zasadne, choć bez wpływu na wynik wyborów. Chodziło przeważnie o zastrzeżenia związane z głosowaniem korespondencyjnym. Rozpatrzono wszystkie zażalenia, które wpłynęły do SN.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 2,14 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wojna INFO
Użytkownik

“Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” … Przez pierwszych kilka lat funkcjonowania finansowanie Stowarzyszenia zapewniały amerykańskie dotacje.” za Wikipedia.

Obecne źródła finansowania są niejasne, ponieważ organizacja aktywnie broni się przed audytem finansowym któremu na mocy prawa podlega.