„Nie” dla kukurydzy GMO firmy Bayer w Brazylii

Opublikowano: 07.04.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 496

Brazylijczycy ustanowili międzynarodowy precedens do pozbycia się upraw GMO przez szokującą i historyczną decyzję prawną, dokonaną przez Apelacyjny Sąd Federalny – TRF4. Trybunał jednogłośnie orzekł o nieważności zatwierdzonej wcześniej przez Komitet Techniczny ds. Bezpieczeństwa Narodowego (CTNBio) decyzji, która pozwoliła transgenicznej kukurydzy GMO firmy Bayer, zwanej Liberty Link, przeniknięcie do krajobrazu rolniczego kraju. Decyzja ta stworzy podstawy prawne dla innych krajów, aby pozbyć się biotechnologicznych monopoli i wymusić bardziej szczegółową ocenę ryzyka dotyczące zdrowia ludzi i degradacji środowiska przed udzieleniem zgody na uprawy i handel GMO.

Bayer to międzynarodowa firma mająca interes w rozprzestrzenianiu zasięgu swoich produktów, jak np. kukurydza Liberty Link, na rynkach rolnych. Działalność prawna w Brazylii znacznie zatrzymała wysiłki korporacji. Decyzja Federalnego Trybunału została podjęta na podstawie tego, że badania w zakresie oceny ryzyka upraw GMO korporacji Bayer były niewystarczające.

Orzeczenie oparto o powództwo cywilne, wniesione przez Terra de Direitos, wspieraną przez Land Rights i The National Association of Small Farmers and AS-PTA, które wspólnie zakwestionowały bezpieczeństwo i legalność komercyjnego uwolnienia kukurydzy Liberty Link. Sprawa rozpoczęła się w 2007 roku i obecnie ma swój finał.

Sędzia federalny Candido Silva Alfredo Junior przez ponad godzinę czytał swoje orzeczenie podkreślając znaczenie badań i negatywnych skutków GMO. Leal Junior wskazał również, że niewiele badań zostało przeprowadzone w innych krajach a prawo brazylijskie wymaga, aby decyzja CTNBio w tym wypadku była poparta wynikami badań ws. wpływu na biosferę upraw GMO, pestycydów i herbicydów stosowanych wraz z tą technologią.

Dodatkowo sędzia nakazał CTNBio transparentność i dzielenie się ze społeczeństwem wynikami badań zawartymi w dokumentach przetwarzanych przez Komisję i umożliwienia ekspertom uczestniczenia w podejmowaniu decyzji w sprawie liberalizacji zasad handlu, zwłaszcza w stosunku do GMO.

Sędzia główny Leal Junior poszedł w ślady sędziów federalnych Marga Inge’a Bartha Tesslera, Vivian Josete Pantaleon Caminha i Carlosa Eduardo Floresa Thompsona Lenza. Lenz wcześniej głosował za zgodą na uwolnienie upraw transgenicznych, ale zmienił swoje stanowisko pod wpływem argumentacji sędziego Leala Juniora wzywającego do bardziej obiektywnych badań, która naprawdę ocenią zagrożenia związane z GMO.

Ta decyzja sprawi, że nielegalne stanie się wprowadzenie do obrotu genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy w regionach północnej i północno-wschodniej Brazylii, ponieważ badania na temat jej wpływu na ludzi i ekosystem nie zostały przeprowadzone. Ta decyzja może skłonić całą Brazylię do zweryfikowania zgód na inne uprawy GMO oraz ich zakazania.

Prawnik zaznajomiony ze sprawą powiedział organizacji Terra de Direitos: “Po dziesięciu latach komercyjnego uwolnienia upraw GMO w Brazylii, debata w tej kwestii stała się intensywniejsza i bardziej szczegółowa, ukazując wady pestycydów i rolnictwa transgenicznego. Decyzja sądu jest dziś ważnym aspektem, który przyczyni się do walki narodu o model rolnictwa opartego na agroekologii, gwarantującej prawa dla rolników oraz zdrowej żywności bez pestycydów dla ludności.”

Opracowanie: Maciej Ka
Na podstawie: naturalsociety.com, terradedireitos.org.br
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rumcajs 07.04.2014 11:46

    BRAWO, brawo dla tej instytucji w Brazylii. Okazuje się, że sa kraje gdzie sądy wydają werdykty w interesie własnego narodu, a nie korporacji. Negatyw będzie taki, że usmani zaraz Brazylie wpisza na liste krajów terrorystycznych, i w imie interesu monsanto, wprowadza zakaz lotów na polami kukurydzy GMO, a potem zbombarduja władze, aby nie mordowały własnej ludności, trujaca żywnoscia naturalnego pochodzenia….

  2. agama 07.04.2014 12:17

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.