Nie chcą wyjść? To nie pozwolimy do nich wejść!

Opublikowano: 27.04.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1494

W wyniku zakazu wydawania przepustek jednorazowych przez marszałka Kuchcińskiego, do Sejmu nie wejdą zwykli obywatele ani większość dziennikarzy. Karty stałe mają bowiem niektórzy korespondenci sejmowi, ale lwia część redakcji nimi nie dysponuje. W dodatku zakaz ten łamie Konstytucję i zapis o wolności mediów. Jakby tego było mało, Kuchciński odmówił też wstępu przedstawicielom związków zawodowych psychologów, którzy chcieli wesprzeć opiekunów.

Sejmowe Biuro Prrzepustek na Wiejskiej zostało zagrodzone metalowymi barierkami, a dziennikarze, którzy chcą wyrobić kartę jednorazowego wstępu odsyłani są do Centrum Informacyjnego Sejmu. Tylko że CIS w swoim komunikacie nie sprecyzowało, czemu zakazano wydawania przepustek – jakiemu zagrożeniu ów krok ma zapobiegać – oprócz tego, że ma odciąć dopływ bieżących informacji na temat trwającego na korytarzach protestu opiekunów dorosłych niepełnosprawnych.

Zarządzenia Marka Kuchcińskiego łamie konstytucyjny zapis o wolności mediów.

Ale nie tylko dziennikarze nie mogą swobodnie wejść do budynku parlamentu. Ostatecznie nie weszli do niego również psychologowie, którzy chcieli wesprzeć protestujących. Starali się o to od poniedziałku – bez skutku. W środę protestowali pod Sejmem i to również niewiele dało.

Katarzyna Sarnicka, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów, tłumaczy: “OZZP starało się o przepustki do Sejmu, aby psychologowie mogli wspierać osoby niepełnosprawne tam na miejscu. Niestety podobnie jak fizjoterapeuci, psychologowie nie otrzymali przepustek.

OZZP przekazało mediom swoje oficjalne oświadczenie, w którym czytamy: „Jako specjaliści towarzyszący osobie niepełnosprawnej i jej rodzinie przez całe życie i doskonale znający sytuację i problemy tych osób. Mamy nadzieję być zaproszeni przez ministerstwo do konsultacji przy tworzeniu całościowego, zintegrowanego systemu wsparcia, zwłaszcza, że należymy już do niego jako pracownicy różnych placówek wspierających osoby niepełnosprawne. (…) W ramach funkcjonującego systemu zwracamy szczególna uwagę na profilaktykę wypalenia oraz zaburzeń psychicznych u opiekunów osób niepełnosprawnych oraz samych dorosłych niepełnosprawnych, poprzez zapewnienie im realnego wsparcia psychologicznego – wdrożenie realnie funkcjonującej opieki środowiskowej oraz możliwości uczestnictwa w życiu społecznym (okresowe przejęcie od nich opieki nad osobą niepełnosprawną, umożliwienie osobie niepełnosprawnej mieszkania poza domem rodzinnym oraz możliwość podjęcia pracy zarówno przez osobę niepełnosprawną jak i jej opiekuna)”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.