Nie chcą wracać
W okresie 2000-2012 prawie 300 tys. osób wymeldowało się z Polski. Ponadto, w tym czasie z kraju wyjechało więcej obywateli niż podczas dekady po ogłoszeniu stanu wojennego.
„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, iż w ostatnich latach PRL z powodów politycznych wyemigrowało ok. 1,2 mln Polaków – w tym ok. 700 tys. osób wyjechało na ponad rok. Dziś Polacy wyjeżdżają jeszcze liczebniej, ale z przyczyn ekonomicznych. Z najnowszego spisu powszechnego wynika, że za granicą przez ponad rok przebywa 1,5 mln Polaków z ostatniej fali emigracji. Demografowie oceniają, że te osoby nigdy już nie wrócą do kraju na stałe. – Osoby, które są za granicą ponad rok, zakładają rodziny lub ściągają je z Polski. Wysyłają dzieci do szkoły, biorą kredyty na mieszkanie lub dom, mają pracę albo rozkręcili własny biznes. Słowem zapuścili korzenie – mówi rektor uczelni Łazarskiego, prof. Krystyna Iglicka.
Tylko w ub. roku wyjechało ok. 100 tys. osób. W najbliższych pięciu latach dołączy do nich kolejne 500-800 tys. – szacuje prof. Iglicka. – Z badań wynika, że aż 64 proc. młodych Polaków uważa, że tylko praca i życie za granicą stwarzają dla nich jakąkolwiek szansę na przyszłość – dodaje. W ciągu ostatnich dwunastu lat z Polski wymeldowało się 298,9 tys. osób – średniej wielkości miasto.
DGP przypomina też, że zgodnie z nową definicją unijnego urzędu statystycznego osoby przebywające za granicą ponad rok zostaną wliczone do liczby ludności krajów, w których mieszkają. Oznacza to, że zostaną zweryfikowane statystyki, jeśli chodzi o liczbę Polaków żyjących w ojczyźnie – od 2014 r. oficjalnie będzie ich już tylko 37 mln, a nie 38,5 mln.
Źródło: Nowy Obywatel