Nie chcą siódmego kościoła

W Gdańsku, 19 kwietnia odbyła się ceremonia poświęcenia krzyża na miejscu budowy nowego kościoła pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II przy ul. Wielkopolskiej w dzielnicy Gdańsk-Południe. Ceremonię poprowadził metropolita gdański abp gen. Sławoj Leszek Głódź, w obecności byłego metropolity abpa Tadeusza Gocłowskiego i obecnego prezydenta miasta Pawła Adamowicza (Platforma Obywatelska).

Inicjatywa budowy kościoła spotkała się z protestem lokatorów okolicznych bloków mieszkalnych. Na swoich oknach wywiesili transparenty o treści m.in.: „Chcemy usług – nie parafii” czy „Szkoły zamykają, a kościoły budują!”. „Miały tu być usługi, sklepy, może komisariat, a nagle bez konsultacji wyrośnie minibazylika” – skarżyli się gdańszczanie. Protestujący w rozmowie z mediami podnosili również obawy, że nowy obiekt sakralny może źle wkomponowywać się w okoliczną zabudowę.

Według przedstawionych planów budowlanych, na działce o powierzchni powyżej 1 ha, umieszczony zostanie kościół o powierzchni szacowanej na 900 m kw., plebania – 500 m kw. oraz oratorium – 750 m kw. Dokładne wymiary mogą jeszcze ulec zmianie. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odsprzedał kurii metropolitalnej działkę pod budowę kościoła – bez przetargu – z bonifikatą wynoszącą 2,8 mln złotych, za kwotę ok. 28 tys. zł. Zdaniem protestujących ta inwestycja jest niepotrzebna, gdyż w najbliższej okolicy znajduje się już sześć kościołów, co wystarcza do realizacji misji religijnej.

Abp Sławoj Leszek Głódź nie ukrywał oburzenia z powodu zaistniałego protestu. „To wstyd dla Gdańska, że takie hasła się wywiesza!” – stwierdził. Podkreślił również swoje zgorszenie zademonstrowaną przez mieszkańców pobliskiego osiedla niechęcią do budowy kościoła pod wezwaniem papieża-Polaka – Jana Pawła II.

Opracowanie: Michał Warecki
Źródło: Lewica