Nie będzie placu Marii i Lecha Kaczyńskich

Opublikowano: 18.05.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 469

Sąd w Katowicach nie zgodził się na przemianowanie pl. Wilhelma Szewczyka na pl. Marii i Lecha Kaczyńskich. Wyrządził tym przysługę wojewodzie śląskiemu, chroniąc go przed kompromitacją.

Kompromitacja byłaby niesłychana, ponieważ plac otrzymał imię Szewczyka w 1991 roku czyli za czasów władzy solidarnościowej. Po drugie Szewczyk był śląskim oraz polskim patriotą i choć jego życiorys był szalenie pogmatwany, to likwidacja placu jego imienia jako decyzji dekomunizacyjnych jest nieporozumieniem.

Interesujące, że IPN-owi, na którego opinii opierał się wojewoda, przeszkadzała jego współpraca z „prokomunistycznym Stronnictwem Demokratycznym. Z rekomendacji tego ugrupowania wszedł w skład Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach (formalnie reprezentował w niej Związek Zawodowy Literatów Polskich). W czerwcu 1947 r. wstąpił do komunistycznej PPR” (z opinii IPN). Co zaś charakterystyczne, nie przeszkadzały nacjonalistyczne fragmenty życiorysu i wypowiedzi antysemickie .

O Wilhelmie Szewczyku można powiedzieć wiele, ale uczynienie z niego „symbolu komunizmu” jest blamażem Instytutu Pamięci Narodowej.

Przeciwko decyzji wojewody Wieczorka, który 13 grudnia 2017 r. na mocy swoich pełnomocnictw poprzez tzw. zarządzenie zastępcze nazwał plac imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich, zaprotestowali lokalni działacze Ruchu Autonomii Śląska, PO i Nowoczesnej. Poza tym w obronie Szewczyka pisarza stanęło 40 literaturoznawców z Uniwersytetu Śląskiego.

“To bezrefleksyjne, graniczące z bezmyślnością i okrucieństwem zsyłanie wybitnych pisarzy w niebyt” – mówił prof. Maciej Tramer, zastępca dyrektora Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej UŚ.

W Katowicach wciąż jeden z placów w centrum miasta wciąż więc nosi imię Wilhelma Szewczyka.

Autorstwo: MW
Zdjęcie: Tomasz_Mikolajczyk (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.