Nie będzie obniżki VAT?

Opublikowano: 26.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1310

Stawki VAT zostaną utrzymane na poziomach 8 i 23 proc. dopóki wydatki na obronność przekraczają 3 proc. PKB. Wiceminister finansów Artur Soboń przyznał, że priorytetem teraz są wydatki na obronność.

Będąc w opozycji Prawo i Sprawiedliwość krytykowało rząd PO-PSL za podniesienie stawek podatku VAT. Mimo mijających lat Zjednoczona Prawica nie decyduje się jednak na obniżkę stawek. Donald Tusk zapowiadał w 2011 roku, że podwyższona stawka jest wprowadzona tymczasowo do 2013 roku. Podwyższona stawka utrzymuje się jednak “tymczasowo” na podwyższonym poziomie już od ponad dekady.

“Myślę, że panuje konsensus polityczny, że te wydatki na obronność należy ponosić. Uważamy, że dopóki te wydatki będą na takim poziomie przekraczającym 3 proc. PKB, dopóty te stawki VAT powinny być na poziomie 23 i 8 proc. VAT” – przekazał wiceminister finansów Artur Soboń.

W projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podano, że rząd planuje utrzymanie podwyższonych stawek VAT na poziomie 8 i 23 proc. w roku 2023 z uwagi na planowany skokowy wzrost wydatków na obronność i uzależnia ich utrzymanie po 1 stycznia 2024 r. od przekroczenia przez sumę wydatków na obronność 3 proc. PKB. Projekt został przyjęty w tym tygodniu przez rząd i skierowany do Sejmu.

Przedmiotowy projekt zakłada kontynuację stosowania podwyższonych o 1 pkt proc. stawek podatku od towarów i usług w 2023 r. z uwagi na planowany skokowy wzrost wydatków na obronność, wskazano w uzasadnieniu.

W 2010 r. stawki VAT zostały tymczasowo podwyższone o 1 pkt proc. – z 22 na 23 proc. i z 7 na 8 proc. Podwyższona stawka miała początkowo obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. Jednak od tego czasu termin jej obowiązywania był kilkakrotnie przedłużany.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Autorstwo: Dorzeczy.pl, Money.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

9

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Jefferson 26.08.2022 11:49

    Jak zmienią, to tylko do góry.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.