Nie będzie obniżki VAT?

Opublikowano: 29.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 207

Według informacji, do których udało się dotrzeć dziennikarzom „Pulsu Biznesu”, w nadchodzącym roku nie będzie obniżki podatku VAT. W 2011 roku podniosła go Platforma Obywatelska.

O pomyśle obniżenia podatku od towarów i usług mówiło się od dawna. Rok temu wspominał o tym minister finansów Mateusz Szczurek. Podniesiono go cztery lata temu w celu załatania dziury budżetowej. Wyższe stawki 8 i 23 proc. miały obowiązywać jedynie do 201 roku. Minister Szczurek tłumaczy, że jest jeszcze za wcześnie aby wrócić do poprzednich stawek – według niego będzie to dopiero prawdopodobne w 2017 roku.

Według raportu CenEA najbiedniejsze gospodarstwa domowe są najbardziej obciążone podarkiem od towarów i usług – odprowadzają w tej formie do budżetu 16,3 proc. dochodów. Najbogatsze gospodarstwa odprowadzają 6,8 proc. dochodów. Oznacza to, że podwyżkę VAT najboleśniej odczuwają najbiedniejsze rodziny.

Jak wynika z wyliczeń ministerstwa finansów, obniżenie głównej, 23-procentowej stawki VAT o 1 pkt. proc. oznacza pozbawienie budżetu państwa 4,6 mld zł, zaś przywrócenie 7-procentowej stawki uszczupli budżet o 7,9 mld zł. To dla rządu ważne, ponieważ w pierwszym półroczu fiskusowi udało się ściągnąć zaledwie 43 proc. planu rocznego.

Polska jednocześnie pozwala, aby międzynarodowe korporacje masowo nie płaciły płacenia podatku CIT. Według wyliczeń Komisji Europejskiej straty z tego tytułu sięgają 45 mld zł.

Autorstwo: MZ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o