Nie będzie KW Lewica, będzie KW SLD

Opublikowano: 15.08.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 353

Nie KW Lewica, a KW SLD – pod takim ostatecznie szyldem do wyborów parlamentarnych na jesieni pójdzie porozumienie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Razem i Wiosny. SLD dokonała zmiany, nie czekając nawet na wyniki wewnątrzpartyjnej ankiety w Razem, oficjalnie dlatego, by „przygotować się na różne warianty”. W mocy pozostały natomiast ustalenia dotyczące jedynek na listach.

O tym, że lewicowy komitet wyborczy wystartuje pod szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, powiadomiła w środę szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Lider SLD uzasadnił decyzję o zmianie koniecznością przygotowania się „na różne warianty”. Zapewnił, że jeśli sąd podejmie pozytywną decyzję w sprawie zmiany skrótu nazwy Sojuszu na „Lewica”, możliwa jest ponowna zmiana nazwy komitetu albo nawet powtórna rejestracja.

„Ja bym nie robił dogmatu z rejestracji, ja bym robił wartość z tego, że po raz pierwszy możemy iść wspólnie” – Włodzimierz Czarzasty przekonywał, że w gruncie rzeczy nazwa komitetu nie ma znaczenia, a szyld „Lewica” nie zostanie całkowicie wycofany z kampanii. Podkreślił ponadto, że już wcześniej organizacje utożsamiające się z lewicowością zgodziły się, że to struktury SLD będą stanowić bazę startu wyborczego. Z kolei sekretarz generalny Wiosny Krzysztof Gawkowski zapewniał, że jego partia wystartuje razem z SLD i Razem w dowolnym formacie. „Pokażemy, że mamy świetny program, super ludzi i jesteśmy gotowi wygrywać te wybory” – mówił TVN24.

Także partia Razem jest raczej zdecydowana pogodzić się z tym, że nie będą to listy „zjednoczonej lewicy”. Jak dowiedział się Portal Strajk, na wewnętrznym forum partyjnym Adrian Zandberg (obecnie zdecydowany zwolennik pójścia z Czarzastym) ocenił, że nie będzie możliwe wystawienie samodzielnych list Razem. Wczoraj w wewnątrzorganizacyjnej ankiecie sympatie aktywistów Razem były zdecydowanie po stronie startu z list SLD – za takim działaniem opowiadało się ok. 80 proc. wypowiadających się.

W zdecydowanej mniejszości jest więc, jak dowiedział się portal „Strajk”, grupa krytyczna wobec działania obecnych liderów Razem, w przekonaniu której członkowie obecnego Zarządu Krajowego popełnili poważne błędy i podczas negocjacji koalicyjnych, i ogólnie w poprzednich latach, wyznaczając partyjny kurs. Grupa 40 działaczek i działaczy najbardziej przeciwnych zacieśnianiu współpracy z SLD odeszła z Razem jeszcze w ubiegłym tygodniu. Ostatecznie o tym, czy startować pod szyldem znienawidzonego ongiś rywala ma zdecydować partyjna Rada Krajowa w sobotę.

Referendum opiniodawcze w Razem zakończyło się. Głos zdecydowało się oddać jedynie 32 proc. uprawnionych. Opcja za startem z list SLD wygrała wyraźnie, chociaż nie tak, jak wydawało się to jeszcze wczoraj: z wynikiem 64 proc. wobec 28 proc. głosów przeciwnych i 8 proc. wstrzymujących. Ostateczną decyzję podejmie Rada Krajowa, w której część działaczy, nawet popierających wcześniej pójście z SLD, jest teraz zdegustowana postawą koalicjanta.

Teoretycznie KW Lewica mógłby powstać – gdyby do 26 sierpnia sąd przychylił się do wniosku SLD o zmianę nazwy, a pełnomocnik komitetu przekazał stosowne dokumenty. To jednak mało prawdopodobne.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.