Nie będzie ekstradycji Polaków z kraju do Wielkiej Brytanii

Opublikowano: 26.03.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1299

Francja, Niemcy i Polska znalazły się wśród unijnych państw, które nie będą przeprowadzać ekstradycji do UK swoich obywateli ściganych w Wielkiej Brytanii. W konsekwencji Brexitu łącznie co najmniej 10 krajów UE podjęło już podobną decyzję.

Brytyjski rząd przyznał, że co najmniej 10 unijnych państw wprowadziło zakaz ekstradycji do Wielkiej Brytanii swoich obywateli ściganych na Wyspach. Decyzja taka jest efektem Brexitu. Wśród krajów UE, które zdecydowały się na zakaz ekstradycji do UK znalazła się między innymi Polska. Do pozostałych krajów należą Chorwacja, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Łotwa, Słowacja, Słowenia i Szwecja.

Według informacji The Independent, odmawiając ekstradycji swoich obywateli ściganych w Wielkiej Brytanii, kraje te będą „powoływać się na przepisy konstytucyjne”. W cytowanym przez brytyjski dziennik liście Home Office stwierdzono, że wymienione państwa UE podjęły decyzję o „bezwzględnym zakazie ekstradycji własnych obywateli” do Wielkiej Brytanii. W przypadku niektórych krajów unijnych, takich jak Austria czy Czechy, ekstradycja do UK będzie możliwa wyłącznie za zgodą ściganych obywateli.

Przed zakończeniem brexitowego okresu przejściowego Wielka Brytania była częścią systemu europejskiego nakazu aresztowania, który umożliwia usprawniony proces ekstradycji między państwami UE. Z systemu tego korzysta się szczególnie w przypadku głośnych terrorystów, przemytników narkotyków i morderców.

W ramach post-brexitowej umowy dotyczącej bezpieczeństwa, Wielka Brytania opracowała nowe procedury ekstradycyjne – jednak stoją one poniżej przepisów konstytucyjnych poszczególnych państw UE. Stąd każdy kraju unijny może samodzielnie zadecydować, czy będzie przeprowadzał ekstradycje swoich obywateli do UK. Ponadto, państwa UE mogą również odmówić wydania podejrzanych o przestępstwa, jeśli domniemane przestępstwo nie istnieje w prawodawstwie danego kraju lub jest to przestępstwo „polityczne”.

Autorstwo: Jakub Mróz
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.