Niderlandzki sąd uznał, że Facebook narusza prywatność

Opublikowano: 16.03.2023 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2236

Sąd w Niderlandach wydał wyrok w sprawie wytoczonej Facebook’owi przez Stowarzyszenie Konsumentów i Fundację Ochrony Danych Osobowych. Uznał więc, że popularne medium społecznościowe naruszało prywatność swoich użytkowników, bo nie dostarczało im wystarczających informacji o wykorzystywaniu danych osobowych.

W ubiegłym roku niderlandzkie Stowarzyszenie Konsumentów i Fundację Ochrony Danych Osobowych zachęcało użytkowników mediów społecznościowych, aby dołączali do zbiorowego pozwu przeciwko platformie założonej przez Marka Zuckerberga. Jak dotąd na odezwę zareagowało blisko 190 tys. osób.

Niderlandzki sąd rozpatrzył więc sprawy z lat 2010-2020, wydając wyrok dotyczący naruszania prywatności przez Facebooka. Amerykańska firma została ostatecznie uznana za winną, ponieważ nie informowała w sposób wystarczający o sposobie wykorzystywania przez siebie danych osobowych swoich użytkowników.

Facebook przede wszystkim, nie mając wyraźnej zgody Holendrów, przekazuje informacje na ich temat reklamodawcom. Poza tym dostęp do danych użytkowników mogą otrzymać programiści niezatrudnieni przez platformę, o czym internauci także nie są dokładnie informowani.

Przedstawiciele niderlandzkich konsumentów nie kryją satysfakcji z wyroku sądu. Uznanie, że Facebook naruszył prawo, daje im bowiem możliwość ubiegania się o odszkodowania. Wspomniana organizacja będzie więc mogła wystąpić teraz do wymiaru sprawiedliwości, aby za jego pośrednictwem wynegocjować na przykład polubowne załatwienie sprawy.

Na podstawie: Nos.nl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.