Niderlandy zlikwidują 3000 farm by sprostać limitom emisji azotu

Według doniesień niderlandzki rząd planuje zakup, a następnie zamknięcie do 3000 farm, aby wypełnić unijny nakaz środowiskowy dotyczący ograniczenia emisji.

Rolnicy w Holandii otrzymają ofertę wykupu „znacznie przekraczającą” wartość ich gospodarstwa, aby dobrowolnie skorzystać z oferty, donosi „The Telegraph”. Kraj stara się zmniejszyć zanieczyszczenie azotem i dokona zakupów, jeśli niewystarczająca liczba rolników zgodzi się na wykup.

Niderlandy próbują zredukować swoje emisje, aby zachować zgodność z unijnymi zasadami ochrony przyrody, a rolnictwo odpowiada za prawie połowę azotu emitowanego w tym kraju, czytamy w raporcie.

W 2019 r. niderlandzka Rada Stanu orzekła, że ​​każda nowa działalność, która emituje azot, w tym rolnictwo i budownictwo, wymaga uzyskania pozwolenia. Zapobiegło to ekspansji hodowli bydła mlecznego, trzody chlewnej i drobiu, które są głównymi źródłami azotu.

Niektórzy rolnicy wyrazili sprzeciw wobec nowych przepisów. W październiku tysiące traktorów w proteście zakorkowało ruch na odcinku do 700 mil w godzinach szczytu.

Wielu rolników uważa, że ich branża jest niesprawiedliwie atakowana, podczas gdy inne sektory, takie jak lotnictwo, nie.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Zdjęcie: wernerdetjen (CC0)
Źródło: Goniec.net