Niderlandy w obawie o imigrantów nie odeślą ich do Włoch

Opublikowano: 29.04.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1365

Niderlandzka Rada Stanu zablokowała decyzję dotyczącą odesłania do Włoch osób ubiegających się o azyl. Sędziowie uznali, że po przyjeździe na Półwysep Apeniński przybyszom z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu mogą grozić bezdomność i brak dostępu do artykułów pierwszej potrzeby. Same Włochy od dawna narzekają na brak infrastruktury dla pozaeuropejskich imigrantów.

Rada Stanu wydała orzeczenia dotyczące dwóch osobnych spraw dotyczących mężczyzn z Afryki. Nigeryjczyk miał trzykrotnie ubiegać się o azyl we Włoszech, a następnie złożył wniosek w Niderlandach. Drugi twierdzi, że pochodzi z Erytrei, zaś do Niderlandów przedostał się z Włoch, nie składając jednak żadnych dokumentów w tym kraju.

Zgodnie z postanowieniami „Konwencji dublińskiej” z 1990 roku, czyli dokumentu regulującego postępowanie z osobami ubiegającymi się o azyl w Unii Europejskiej, obaj Afrykańczycy powinni złożyć wniosek w pierwszym kraju swojego pobytu. Porozumienie dopuszcza jednak wyjątki związane głównie z kwestiami praw człowieka.

Obu mężczyzn do Włoch chciał odesłać Eric van der Burg, sekretarz ds. sprawiedliwości i bezpieczeństwa. Według niderlandzkiej Rady Stanu w tym wypadku zachodzą poważne wątpliwości, czy we Włoszech obaj imigranci rzeczywiście czuliby się bezpiecznie. Sędziowie twierdzą, że ich odesłanie do Włoch mogłoby narazić ich na bezdomność i brak środków do życia.

Komentując wyrok Rady Stanu, polityk rządzącej liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) stwierdził, iż podobne decyzje nie pomagają powstrzymaniu napływu nielegalnych imigrantów do Niderlandów.

Włochy już w ubiegłym roku mówiły natomiast o swoich problemach z osobami ubiegającymi się o azyl. W kraju tym nie istnieje bowiem odpowiednia ilość ośrodków, w których imigranci mogliby czekać na rozpatrzenie złożonych przez siebie wniosków.

Na podstawie: NlTimes.nl, IlprimatoNazionale.it
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.