Niderlandy dołączą do amerykańskich sankcji przeciw Chinom

Opublikowano: 11.03.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1552

Niderlandy zamierzają wprowadzić restrykcje dotyczące eksportu najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń do Chin – podaje na swoim portalu brytyjska telewizja BBC. Wcześniej decyzję taką podjęły Stany Zjednoczone. Rząd niderlandzki argumentuje, że posunięcie służy narodowemu bezpieczeństwu. Zakazem sprzedaży do Chin objęte zostaną m.in. maszyny do produkcji mikroprocesorów formy ASML, kluczowego gracza na światowym rynku.

W odpowiedzi rząd Chin złożył oficjalną skargę na zapowiadaną decyzję niderlandzkich władz. W skardze stwierdzono między innymi – pisze BBC – że Chiny mają nadzieję, że Niderlandy nie będą podążać za decyzjami „niektórych krajów” zmierzającymi do brutalnego kontrolowania eksportu.

Pekin wielokrotnie nazywał Stany Zjednoczone „technologicznym hegemonem” w odpowiedzi na decyzję Waszyngtonu ograniczające eksport zaawansowanych mikroprocesorów do Chin.

Jak pisze BBC, półprzewodniki, które używane są w wielu urządzeniach, poczynając od telefonów komórkowych, a kończąc na sprzęcie wojskowym, stały się obecnie głównym przedmiotem sporu w konfrontacji USA z Chinami. Rzeczniczka prasowa chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mao Ning nazwała zapowiedzianą decyzję rządu niderlandzkiego odbieraniem Chinom prawa do rozwoju.

Natomiast Dexter Roberts pracujący dla Atlantic Council w Waszyngtonie powiedział BBC, że decyzja niderlandzkiego rządu jest „prawdziwym krokiem naprzód”, prawdziwym sukcesem Stanów Zjednoczonych i złą wiadomością dla Chin. Dodał przy tym, że stosunki amerykańsko-chińskie są obecnie w bardzo złym punkcie, a decyzja sprawi, że staną się one jeszcze gorsze.

Niderlandzka minister handlu Liesje Schreinemache stwierdziła, że sankcje dotkną bardzo specyficznych technologii w cyklu produkcyjnym półprzewodników. Niderlandy postrzegają je jako niezbędne dla narodowego i międzynarodowego bezpieczeństwa. Najnowsze technologie powinny być jak najszybciej objęte kontrolą. Rząd niderlandzki postrzega rozwój technologiczny w kategoriach geopolitycznych – stwierdziła cytowana przez BBC minister.

Zgodnie z nowymi przepisami firmy będą musiały uzyskać specjalne pozwolenia na eksport zaawansowanych technologii. Przedstawiciele firmy ASML twierdzą, że polityka pozwoleń na eksport nie wpłynie w istotny sposób na jej kondycje finansową. Już w 2019 roku rząd Niderlandów zabronił ASML sprzedaży do Chin najbardziej zaawansowanych maszyn do produkcji mikroprocesorów metodą litografii.

Natomiast w październiku 2022 roku Waszyngton wprowadził wymóg posiadania licencji na eksport do Chin mikroprocesorów produkowanych przy użyciu amerykańskich narzędzi i oprogramowania, bez względu na miejsce produkcji tych mikroprocesorów. Od tamtej pory władze Stanów Zjednoczonych naciskają na Niderlandy i Japonię, by wprowadziły podobne ograniczenia.

Nie wszyscy sojusznicy podzielają jednak stanowisko Waszyngtonu. Minister handlu Korei Południowej wyraził obawy dotyczące tej polityki. Jego zdaniem polityka USA dotycząca półprzewodników może pogłębić niepewność na rynku i uderzyć w prawa firm. Może ona również uczynić Stany Zjednoczone miejscem mniej atrakcyjnym do inwestowania. Korea Południowa jest liczącym się na świecie producentem półprzewodników – podkreśla BBC.

ASML jest w tej chwili najdroższą firmą technologiczną w Europie. Zajmuje się ona produkcją maszyn służących do produkcji mikroprocesorów – pisze BBC – ale nie robi tego tradycyjnymi metodami. Stosowana przez ASML technologia nie została zastosowana na skalę przemysłową nigdzie indziej na świecie. Dlatego technologia ta stanowi obecnie jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic.

Jak czytamy w materiałach promujących firmę, jaj maszyny wykorzystują: „Systemy litografii Extreme Ultraviolet (EUV): Wykorzystując promieniowanie EUV, systemy NXE dostarczają litografię o wysokiej rozdzielczości, umożliwiając masową produkcję najbardziej zaawansowanych układów scalonych na świecie. Firma ASML jest jedynym na świecie producentem, maszyn EUV. (…) Systemy Deep into UV (DUV): Systemy te drukują większość z różnych warstw, składających się na układy scalone. Podczas gdy we wspomnianym wcześniej systemie wykorzystuje się światło o długości fali 13,5 nanometra, w systemach DUV wartość ta wynosi 248 nanometrów i 193 nanometrów”.

Zastosowanie najnowszych technologii umożliwia coraz większą miniaturyzację układów scalonych. Dzięki temu umieszcza się miliardy tranzystorów w układzie, co czyni go wydajniejszym i szybszym.

Autorstwo: Wojciech Ostrowski
Na podstawie: BBC.com
Źródło: MagazynFakty.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.