Nicola Sturgeon wygrała wybory w Szkocji

Opublikowano: 10.05.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1131

Podano ostateczne wyniki wyborów w Szkocji i Walii. W obu częściach UK nastąpiła reelekcja. Boris Johnson wezwał zwycięzców do skoncentrowania energii na walce z pandemią, a nie na kwestii referendum niepodległościowego.

Głosy wyborcze w Szkocji i Walii zostały podliczone. W wyborach do parlamentu Szkocji wygrało SNP, co oznacza, że na czele szkockiego rządu znów stanie Nicola Sturgeon. W wyborach do parlamentu Walii również nie nastąpiła zmiana – ponownie zwyciężyła Partia Pracy, a premierem walijskim pozostanie Mark Drakeford. To już czwarte z rzędu zwycięstwo SNP w wyborach do parlamentu szkockiego i Partii Pracy w wyborach do parlamentu walijskiego.

Po ogłoszeniu wyników premier Boris Johnson pogratulował wygranym i wezwał nowo wybrane władze do skoncentrowania wysiłków na walce z pandemią i odłożenia na bok innych spraw – w szczególności ewentualnego sporu o drugie referendum niepodległościowe w Szkocji. W związku z tym premier Johnson zaprosił władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej na szczyt, na którym mają zostać opracowane wspólne drogi wyjścia z pandemii. W ramach szczytu przedstawiciele władz wszystkich czterech narodów Zjednoczonego Królestwa mają utworzyć „Team UK”.

Po zwycięstwie Nicola Sturgeon, która w kampanii obiecywała Szkotom referendum niepodległościowe indyfer2, powiedziała, że nie ma „żadnego demokratycznego uzasadnienia” dla blokowania głosowania nad niepodległością. Boris Johnson wciąż jednak pozostaje przeciwny, podkreślając, że mówienie o „rozerwaniu naszego kraju” jest „nieodpowiedzialne i lekkomyślne”.

Wyniki wyborów lokalnych w Anglii wciąż nie zostały do końca podliczone. Ze 143 okręgów przeliczono głosy w 138. Na razie Partia Konserwatywna zdobyła przewagę w 60 councilach, Partia Pracy w 44 councilach, a Liberalni Demokraci w 7 councilach. W 27 councilach żadna partia nie zdobyła przewagi pozwalającej na niepodzielne rządy. Pełne wyniki wyborów lokalnych w Anglii powinny być znane najpóźniej w poniedziałek.

Autorstwo: Jakub Mróz
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.