Netanjahu w 2011 r. kazał uderzyć na obiekty nuklearne Iranu

Opublikowano: 03.06.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 256

Izrael i Iran to dwie nienawidzące się regionalne potęgi na Bliskim Wschodzie, które wzajemnie grożą sobie totalnym zniszczeniem. Państwo żydowskie, które posiada do swojej dyspozycji, przynajmniej nieoficjalnie, broń nuklearną, biologiczną i chemiczną, nie zgadza się, aby jego przeciwnik wszedł w posiadanie podobnego uzbrojenia. W 2011 roku zadecydowano nawet o zbombardowaniu obiektów nuklearnych w Iranie.

Izrael od wielu lat twierdzi, że Iran jest coraz bliżej wyprodukowania własnej broni jądrowej, ale jednocześnie nie godził się na podpisanie umowy nuklearnej, dzięki której postępy w tym zakresie mogą być kontrolowane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. Izrael w zasadzie nie lubi zawierać umów i preferuje rozwiązania siłowe. Widzieliśmy to już chociażby na przykładzie Syrii, która, według danych wywiadowczych, budowała własny reaktor jądrowy. Izrael zniszczył go w nocy 5-6 września 2007 roku.

Teraz dowiadujemy się, że podobne działanie zaplanowano również wobec Iranu. Były szef Mossadu, Tamir Pardo przyznał, że Izrael miał zbombardować irańskie obiekty nuklearne. Jego wypowiedź pojawiła się w programie telewizyjnym „Uvda”, wyemitowanym przez Keshet Media Group.

Tamir Pardo opowiedział, jak w 2011 roku premier Benjamin Netanjahu nakazał siłom zbrojnym przygotować się do operacji militarnej. Izraelskie Siły Obronne (IDF) miały opracować plany i przygotować wojsko, aby było gotowe do ataku na Iran w ciągu 15 dni od wydania rozkazu. Ówczesny szef Mossadu był przekonany, że atak sprowokuje otwartą wojnę z Iranem i może doprowadzić do tragedii. Tamir Pardo przeprowadził własne dochodzenie, aby ustalić, czy premier faktycznie miał prawo wydać taką decyzję.

Zarówno dyrektor Mossadu, jak i szef Sztabu Generalnego IDF, Benjamin Gantz, nie popierali uderzenia na Iran. Tamir Pardo powiedział, że rozważał rezygnację ze sprawowanej funkcji i zrobiłby to, gdyby premier faktycznie wydał taki rozkaz. Ostatecznie Benjamin Netanjahu zrezygnował ze swoich planów. Choć miał po swojej stronie Ministra Obrony, szef IDF i część polityków wyraziło sprzeciw dla otwartej wojny.

W 2007 roku, izraelskie samoloty zniszczyły w Syrii budynek, w którym prawdopodobnie powstawał reaktor nuklearny. Najwyraźniej wtedy nikt nie sprzeciwiał się decyzji Netanjahu. Tymczasem atak na Iran ostatecznie nie doszedł do skutku – obawy przed odwetem wzięły górę.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: TimesOfIsrael.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o