Nestle ma patent na produkcje leków z czarnuszki?

Roślina, o której mowa ma łacińską nazwę Nigella sativa i jest powszechnie znana, jako czarny kminek lub inaczej czarnuszka. Specyfik od tysięcy lat jest stosowany jako przyprawa oraz lekarstwo na różne choroby. Pomaga na nudności, gorączkę, a nawet na choroby skóry. Roślina jest szeroko stosowana w biednych społecznościach na całym Bliskim Wschodzie i Azji. Ale teraz korporacja Nestle wystąpiła z roszczeniem patentowym, które ma za zadanie przejęcie kontroli nad jej dystrybucją.

Według informacji portalu globalresearch.ca korporacja Nestle złożyła szereg wniosków patentowych na całym świecie. Według tych źródeł jest to próba przejęcia kontroli nad dystrybucją tej przyprawy. Korporacja planuje podobno sprzedaż leku, który będzie powstawał na bazie wyciągu z Nigelli sativa.

Nestle już w zeszłym roku poinformowała w artykule prasowym, że jej naukowcy ”odkryli”, że ekstrakt ze znanego od tysięcy lat specyfiku można wykorzystać w leczeniu „ osób z alergiami pokarmowymi.” Jednak zamiast tworzyć sztuczny substytut substancji z wyciągu ziołowego, Nestle stara się zdobyć monopol na produkcję Nigelli sativy. Gdyby się to udało spółka mogłaby pozwać wszystkich, którzy będą korzystać z rośliny bez zgody Nestle. Wniosek patentowy tego dotyczący prawnicy firmy złożyli w urzędach patentowych z całego świata. Wiele z nich jest aktualnie rozpatrywanych.

Ten plan uzyskania monopolu na czarnuszkę jest o tyle dziwny, że naukowcy z Egiptu i Pakistanu już dawno publikowali naukowe opracowania na temat zastosowań medycznych dla tej popularnej przyprawy. Szwajcarski gigant robił to już wcześniej, gdy w 2011 roku próbował opatentować metodę z użyciem mleka, jako środka przeczyszczającego, pomimo faktu, że wiedza ta jest obecna w indyjskich księgach medycznych od tysięcy lat. Pozostaje mieć nadzieję, że urzędy patentowe opanują to szaleństwo. W innym wypadku pozostaną tylko protesty społeczne, bo firma ta przegrała w przeszłości kilka walk patentowych.

Na podstawie: Global Research
Źródło: Zmiany na Ziemi