Nękanie lokatorów to stalking

Opublikowano: 25.08.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 563

Bardzo ważny wyrok zapadł w Poznaniu. Nękanie lokatorów poprzez odcinanie wody, gazu i prądu czy też dewastowanie budynku zostało zakwalifikowane jako stalking. Takie orzeczenie usłyszał „czyściciel kamienic” Piotr B.

Kary za stalking (nękanie, dosłownie osaczanie) pojawiły się w polskim prawie, by ścigać ludzi nękających upatrzone ofiary telefonicznie lub przez internet. Sędzia Magdalena Adamiec wydała dziś pierwszy w Polsce wyrok, w którym zgodnie z wnioskiem prokuratury za stalking uznano długotrwałe nękanie mieszkańców kamienicy.

Sprawa dotyczyła zabytkowego budynku mieszkalnego na Sołaczu w Poznaniu. Właściciel kilkudziesięciu kamienic i budynków Piotr B. nabył część tego obiektu. Pozostała część należała do mieszkańców i współwłaścicieli domu zarazem, a ci nie mieli zamiaru sprzedać mu swoich lokali. Mężczyzna zamienił ich życie w piekło – doprowadził do odcięcia gazu, prądu i wody, odkopał fundamenty (twierdząc, że chodzi o remont), wymontował okna, zostawiał na klatce schodowej śmieci i niedopałki, wysypywał gruz, jednego z mieszkańców uderzył w twarz.

“Poszczególne zachowania oskarżonego mogą same w sobie nie stanowić przestępstwa, ale gdy spojrzymy na całokształt, to nie można mieć wątpliwości, że cel był jeden: wzbudzenie u pokrzywdzonych poczucia zagrożenia” – oznajmiła sędzia Adamiec. Podkreślała, że naruszona została prywatność pokrzywdzonych, a czyny takie, jak działalność mężczyzny, cechuje wysoka społeczna szkodliwość.

Piotr B. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, ma ponadto zapłacić 10 tys. grzywny i dalsze 20 tys. nawiązki dla osób, które nękał. Kara z warunkowym zawieszeniem jej wykonania została wymierzona tylko dlatego, że Piotr B. nie był dotąd karany. “Ten wyrok ma być ostrzeżeniem dla ludzi, którzy zajmują się „komercjalizacją” budynków za pomocą nielegalnych metod” – podsumowała sędzia. Teraz na uzasadnienie wyroku będą mogli powoływać się poszkodowani mieszkańcy w podobnych sprawach.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Feneghar 25.08.2017 21:57

    Ha! Interesujący precedens, który może pomóc wielu lokatorom. Brawo dla pani sędzi Adamiec! 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.