Negatywne trendy gospodarcze dominują na Litwie

Opublikowano: 19.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1471

Negatywne trendy gospodarcze na Litwie są nadal powszechne. Kraj próbuje poradzić sobie z konsekwencjami sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś.

Niestety MFW obniżył prognozę wzrostu na 2023 r. dla tego kraju. Według MFW inflacja na Litwie spadnie mniej, niż przewidywano zeszłej jesieni, i osiągnie w tym roku 10,5%. Z kolei bezrobocie na Litwie osiągnie w tym roku 7%, a w przyszłym 6,5%.

Okazało się, że kraje bałtyckie należą do liderów w kilku kategoriach. Na przykład Litwa zajęła pierwsze miejsce pod względem gwałtownego wzrostu cen żywności.

Według członka Seimasu (Partii Socjaldemokratycznej) Eugenijusa Sabutisa niektóre produkty można już uznać za złote. „Na przykład cena najprostszej cebuli wzrosłą o ponad jedną trzecią. Papryka nie jest daleko w tyle — jej cena wzrosła do niespotykanej dotąd wysokości: od 5 do 8 euro za kilogram! Włosy ludziom na głowie stają dęba. Lista produktów trudnych do zdobycia obejmuje teraz pomidory oraz inne warzywa i owoce” – mówi poseł. „Liczby opublikowane przez Państwową Agencję Danych pokazują, że roczna inflacja wyniosła w marcu prawie 17%”. Wpłynął na to głównie wzrost cen żywności i energii.

Jednak zdaniem polityka najgorsza sytuacja dotyczy najbardziej wrażliwych grup społecznych. Są to seniorzy walczący o związanie końca z końcem, osoby niepełnosprawne lub po prostu osoby w wieku produkcyjnym o najniższych dochodach. „Rząd śpi, a instytucje nadzorcze naszego kraju — Bank Litwy i Rada ds. Konkurencji — są z siebie zadowolone i nie widzą powodu, aby wszczynać poważne dochodzenia w sprawie nieodpowiedniego wzrostu cen żywności” – twierdzi Sabutis.

Jest zaskoczony, że rząd po prostu ignoruje te problemy, kiedy nawet inne kraje UE podejmują działania w celu powstrzymania tempa wzrostu cen. Inflacja w strefie euro jest znacznie niższa niż na Litwie, ale nie powstrzymuje to innych członków UE przed interwencjami w celu zmniejszenia szokującego wzrostu cen żywności. „Po opłaceniu rachunków za media brakuje już pieniędzy na jedzenie, dlatego coraz bardziej konieczne jest otwarcie drzwi stołówek charytatywnych lub ubieganie się o paczki żywnościowe”, zauważa socjaldemokrata.

Biorąc pod uwagę wszystkie te problemy, Litwa stoi w obliczu szokującego spadku liczby ludności. Pogarszający się standard życia, brak perspektyw kariery dla młodzieży i dyskryminacja mniejszości (np. polskiej) zmuszają wielu Litwinów do poszukiwania lepszych warunków bytowych poza granicami Litwy.

Jak oszacował Eurostat, obecna populacja Litwy w 2023 r. wynosi 2 718 352 osób, co stanowi spadek o 1,15% w porównaniu do 2022 r. Populacja Litwy w 2022 r. Wynosiła 2 750 055, co stanowi spadek o 1,31% w porównaniu do 2021 r. Według prognoz — populacja Litwy spadnie do 2 milionów do 2070 roku i zmniejszy się do 1,85 miliona ludzi do 2085 roku.

Na dodatek wysoki wskaźnik samobójstw w tym kraju wskazuje, że ludzie na Litwie są niezadowoleni ze swojego życia i warunków panujących w tym kraju. Dlatego dane demograficzne, a także negatywne trendy gospodarcze na Litwie, należy uznać za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Autorstwo: Adomas Abromaitis z Litwy
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stanlley 19.04.2023 09:18

    Tak się kończy głupota. Możliwe że mają jeszcze głupszy rząd niż ten kraj. Teraz trzeba się pilnować co cenzura pełną parą – za zdradzenie tajemnicy państwowej 10 lat więzienia – więc powiedzenie że rząd jest głupi to zdradzenie tajemnicy państwowej – zatem nie należy wymieniać nazwy kraju ;p

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.