NBP chce odzwyczaić Polaków od gotówki

Opublikowano: 13.02.2014 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 574

Polacy kochają gotówkę, ale NBP chce to zmienić m.in. przez nowe opłaty od bankomatów, ograniczenia transakcji gotówkowych, konta bankowe dla wszystkich. Władzy to odpowiada, bo zyskuje ona lepszy wgląd w nasze finanse.

Czy można zmusić Polaków, aby znielubili gotówkę i przerzucili się na transakcje elektroniczne. Narodowy Bank Polski (NBP) wyraźnie do tego dąży wspólnie ze Związkiem Banków Polskich. W tym właśnie celu w roku 2007 utworzono Koalicję na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.

Samo powstanie koalicji nie jest żadną nowiną, ale w ostatnim czasie możemy obserwować takie działania koalicji oraz NBP, które zapowiadają poważniejsze zmiany. Te zmiany mogą wychodzić poza zwykłą promocję obrotu bezgotówkowego. Mogą być przygotowaniem do wymuszenia pewnych zmian na społeczeństwie.

Przede wszystkim NBP pracuje nad możliwością wprowadzenia tzw. opłaty surcharge, czyli dodatkowej prowizji za korzystanie z bankomatów. Serwisowi Biztok.pl udało się potwierdzić, że NBP powołał zespół roboczy ds. opłat bankomatowych (zob. Biztok.pl, Surcharge jednak będzie? NBP pracuje nad dodatkową opłatą).

Opłata surcharge może mieć pewne zalety. Teoretycznie umożliwia ona instalowanie “prywatnych” bankomatów np. w sklepach. Dodatkowa opłata pokrywa koszt ich instalacji i obsługi, a więc bankomaty mogą działać na zasadach podobnych jak np. automaty z kawą lub z gumami do żucia.

Oczywiście opłata surcharge ma i wady – jest też obciążeniem dla klienta. Może zniechęcać do dokonywania wypłat i zachęcać do płacenia kartą. Można więc chyba zaryzykować twierdzenie, że NBP popiera ideę opłaty surcharge również po to, by zniechęcać nas do gotówki.

To nie koniec nowin. Pod koniec ubiegłego roku Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności przyjęła dokument pn. Program Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014 – 2020. Na stronie Koalicji znajdziecie jego trzy cześci tj. dokument strategiczny, plan operacyjny oraz rekomendacje dla rządu.

Pod tym tekstem zamieszczamy dla was kopię rekomendacji dla rządów. Z tego dokumentu dowiecie się, że Koalicja oczekuje działań edukacyjnych, a także działań wspierających tworzenie tanich rachunków bankowych dla wszystkich.

Idea “tanich kont dla wszystkich” jest obecnie wspierana także przez Unię Europejską. W grudniu ub.r. informowaliśmy, że Parlament Europejski w czasie sesji plenarnej przyjął projekt przepisów, które mają wprowadzić tzw. podstawowe rachunki płatnicze. Teoretycznie nawet osoby bezdomne mogą mieć takie konto.

To jednak nie wszystko. W rekomendacjach czytamy, że banki oczekują wprowadzenia takich zmian w przepisach, aby “promować obrót bezgotówkowy”. Mówiąc ściślej chodzi o to, aby obniżyć limit dla transakcji gotówkowych ustalony w ustawie o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie ten limit wynosi 15 tys. EUR, a miałby wynosić 1 tys. EUR.

Dokument daje jednak do zrozumienia, że ograniczenia w stosowaniu gotówki nie muszą dotyczyć tylko firm.

“Wydaje się jednak, że zarówno dla grupy konsumentów, jak i przedsiębiorców można by wskazać obowiązek dokonywania płatności w formie bezgotówkowej w przypadku należności o charakterze publicznoprawnym” – czytamy w dokumencie (str 12 i dalsze).

W tym momencie powinniśmy zadać sobie istotne pytanie. Czy takie przepisy naprawdę promują obrót bezgotówkowy? Otóż nie. Ich celem ma być ograniczenie obrotu gotówką. To ogromna różnica.

“Dziennik Internautów” zawsze pochwalał wdrażanie nowych technologii. Zawsze jednak powtarzaliśmy, że powinno się to odbywać:

– rozsądnie, bez huraoptymizmu;

– poprzez działania pozytywne tzn. zachęcanie, wspieranie, ułatwianie korzystania z nowych technologii.

Zawsze będziemy krytykować działania o charakterze negatywnym tzn. ograniczanie, zakazywanie, wymuszanie stosowania przez ograniczanie opcji “tradycyjnych” itd.

Płatności elektroniczne są dobre, ale nie powinny być obowiązkiem. Dochodzi tutaj jeszcze kwestia możliwych naruszeń prywatności, bo transakcje elektroniczne łatwo się śledzi.

Teraz może się okazać, że Polacy naprawdę będą mieli powody, by interesować się takimi kryptowalutami jak Bitcoin. Jest to waluta cyfrowa, ale istnieje podobieństwo między nią a gotówką. Własność przekazywana jest “z ręki do ręki” a nie przez pośrednika, który te własność wstrzymuje albo coś sobie z niej potrąca.

Potrzebujemy rewolucji elektronicznej w wymianie pieniędzy. To prawda. Czujemy jednak w kościach, że nie chcemy być zależni od instytucji tradycyjnie związanych z elektronicznymi transakcjami.

Kopia dokumentu rekomendacji dla rządu TUTAJ.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. Luk 13.02.2014 12:18

    Jestem przeciwko pieniądzom fiducjarnym jednak gotówka o obecnym systemie jest ostatnim bastionem prywatności. Musimy jej bronić inaczej zostaniemy pozbawieni resztek swobody. Po co wszczepiać ludziom czipy skoro ma się pełną kontrolę nad ich finansami przez konta w bankach.

  2. Abaddon 13.02.2014 12:24

    Nie! Nie zgadzam się, żeby po raz kolejny mafia bankowo-rządowa ograniczała moją wolność. Nie dają możliwości utrzymania się w uczciwy sposób – swoimi podatkami rujnują drobnych przedsiebiorców, którzy mogliby w innej sytuacji legalnie zatrudniać ludzi. Spadłoby bezrobocie i nastąpiłby wzrost gospodarczy w wyniku czego nawet mniejsze podatki generowałyby większy zysk dla państwa. Zamiast tego próbują nas zadusić. Zwiększają podatki i myślą, że ta garstka harujących na nich da im te same zyski jeśli zwiększy się im maksymalnie podatki i kontrolę. CHORE. Pomysł diabelski. Widać, że stworzony tylko w tym celu, żeby pod płaszczykiem dobra państwa wprowadzić ograniczenia i totalną kontrolę obywateli.

  3. Murphy 13.02.2014 15:19

    @Abaddon: Jaką wolność? Nigdzie na ziemi nikt nie jest wolny, bo zawsze ma jakieś ograniczenia.

    A rząd to wg mnie zbiorowisko marionetek którymi steruje ten co aparat finansowy trzyma w ryzach, czyli nikt inny jak bankierzy.

  4. W.W. 13.02.2014 18:43

    “Szczerzę wierzę, że instytucje bankowe są bardziej niebezpieczne dla naszej wolności, niż armie. Emisja pieniędzy powinna być odebrana bankom i przywrócona ludziom, do których te pieniądze należą”
    T. Jefferson

  5. bogda1986 13.02.2014 19:31

    Różnica jaka mi się nasuwa miedzy niewolnictwem kiedyś a dziś jest taka że kiedyś to Pan sobie wybierał niewolnika a dziś to niewolnik wybiera sobie Pana.

    “Ojczyznę wolną racz przywrócić Panie”

  6. Collega 13.02.2014 22:57

    Wybierasz sobie bankierów, którzy Tobą rządzą? Bo ja nie mam na to żadnego wpływu. I nie mówię, tu o tym gdzie mam konto osobiste.

  7. dox888 14.02.2014 01:04

    up:
    To może wskażesz gdzie można założyć konto z czystym sumieniem ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.