Nazistowska przeszłość Volkswagena

Opublikowano: 05.11.2018 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

W 1938 roku rozpoczęła się produkcja seryjna jednego z pierwszych samochodów Volkswagena. Samochód zatwierdzony przez Hitlera miał stać się ikoną nowoczesnego prężnie rozwijającego się społeczeństwa. “Niemiecki samochód ludowy” powstał dzięki sile roboczej niewolników m.in. obozów koncentracyjnych.

Każda nowoczesna rodzina zdaniem Hitlera powinna miała mieć samochód. W oparciu o takie założenia powstały fabryki Volkswagena, w których produkowano samochody, miny lądowe, części do rakiet (używanych później podczas II wojny światowej), podręczne bronie przeciwczołgowe i pojazdy podobne do jeepa, znane jako Kübelwagen.

Na “sukces” firmowy pracowali niewolnicy – jeńcy wojenni. Jak podaje niemiecki historyk Ulrich Herbert w swojej książce pt. “Zagraniczni robotnicy Hitlera”, od 1940 roku 70% pracowników firmy pochodziło z Polski i Europy Wschodniej. Firma była uzależniona od “taniej siły roboczej” i nadzorowana przez popleczników Hitlera.

Firma przez wiele lat unikała tematu pracy przymusowej do jakiej dochodziło przed i w trakcie II wojny światowej. W 1998 roku, po serii pozwów ofiar holocaustu, otworzono archiwa i oficjalnie potwierdzono fakt niewolniczej pracy.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Na podstawie: LaTimes.com
Źródło: Orwellsky.blogspot.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
wloczykij
Użytkownik
wloczykij

Typowy styl niemiecki. Teraz zamiast niewolników, fałszują wyniki.