Nawoływanie do mordowania Polaków nie jest przestępstwem

Opublikowano: 22.06.2022 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1868

Prokuratura Rejonowa w Brzegu umorzyła postępowanie ws. mowy nienawiści wobec Polaków. Grożenie państwu polskiemu aneksją ziem przez Ukrainę nie zainteresowało jej.

„Nie polecam polaków niewspierających Wielkiej Ukrainy! Poradzimy sobie z Rosją a potem weźmiemy sobie nasz przemyśl, hełm, zamość. Sława Ukrainie, rizat łachów” – (pisownia oryginalna) napisał w sieci społecznościowej Max D. Z kontekstu wynika, że jest Ukraińcem.

Choć wydawać by się mogło, że mamy do czynienia z przestępstwem nienawiści na tle narodowościowej („rizat Lachów” oznacza „podrzynać gardła Polaków”), prokuratura umorzyła sprawę nie dopatrując się znamion przestępstwa z art. 256.1 Kodeksu karnego o treści „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Podejrzewam, że prokuratura po prostu nie chciała zajmować się tą sprawą z powodów politycznych. Ciekawe, jaka byłaby jej reakcja, gdyby wpis wzywał do zabijania Ukraińców lub Żydów?

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Źródło: WolneMedia.net

32

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. andi170 22.06.2022 13:03

    Ci z prokuratury i sądu którzy wydali takie postanowienie i wyrok powinni pierwsi doświadczyć tego ,,rizania” im się to po prostu należy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.