Nawołują do zaprzestania zmian czasu w UE

Opublikowano: 27.03.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1771

Niemal w przededniu kolejnej sezonowej zmiany czasu europosłowie zajmujący się transportem nawołują państwa członkowskie UE do przyśpieszenia prac i reakcji na stanowisko obywateli, którzy nie chcą przestawiać zegarów.

W marcu 2019 roku Parlament Europejski głosował w sprawie zaprzestania sezonowych zmian czasu na wiosnę i jesień od 2021 roku. Propozycja nie wpisała się jednak w cele Rady Unii Europejskiej, której przez dwa lata nie udało się ustalić wspólnego stanowiska.

Niemal w przededniu kolejnej zmiany czasu z zimowego na letni parlamentarny sprawozdawca, szwedzki europoseł Johan Danielsson powiedział, że to ważne, żeby wsłuchano się w głos obywateli, którzy domagają się zaprzestania zmian czasu.

“Rekordowe 4,6 miliony osób wyraziło swoje zdanie podczas konsultacji społecznych” – zauważył Danielsson. “Jest to temat szczególnie bliski naszym obywatelom i obywatelkom, i musimy pokazać im, że poważnie do niego podchodzimy. Szacuje się, że 20 proc. populacji cierpi na fizyczne lub psychiczne problemy wywołane zmianą czasu. To często przedstawiciele i przedstawicielki najbardziej narażonych grup: dzieci, osoby starsze, osoby chronicznie chore. Mam szczerą nadzieję, że państwa UE skończą ze swoją opieszałością i siądą przy stole negocjacyjnym, żeby bez dalszych opóźnień zgodzić się na zaprzestanie zmian czasu w Unii” – dodał europoseł.

Przewodnicząca Komisji Transportu i Turystyki, Francuska Karima Delli podkreśliła, że 84 proc. obywateli i obywatelek UE opowiada się za zaprzestaniem zmian czasu z letniego na zimowy, które – jak wskazują liczne badania – mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

„Jest jasnym, że trzeba zaprzestać sezonowych zmian czasu, a państwa UE muszą same uzgodnić wybór najlepszej strefy czasowej dla własnego regionu. Nie będzie to jednak możliwe, jeśli nie zaczniemy rozmów na ten temat jak najszybciej, jak to możliwe” – zaznaczyła Delli.

W odpowiedzi na inicjatywy obywatelskie, w lutym 2018 r. Parlament wezwał Komisję Europejską do oceny dyrektywy w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego i, jeśli okaże się to konieczne, przedstawienia propozycji zmian.

Po procesie oceny, w którym otrzymano 4,6 milionów odpowiedzi, w tym 84 proc. z nich za zaprzestaniem sezonowych zmian czasu, Komisja przedstawiła propozycję, która została następnie, w 2019 roku, poprawiona przez Parlament. Aby nowe przepisy weszły w życie, Parlament musi dojść do porozumienia z ministrami UE.

Pierwsze ujednolicenie przepisów dotyczących czasu letniego na terenie UE miało miejsce w 1980 roku, kiedy wprowadzono wspólną datę przesunięcia zegarów ze względu na wspólny rynek – wcześniej daty zmian czasu nie pokrywały się. Obecna dyrektywa dotycząca zmian czasu zobowiązuje państwa UE do przejścia z czasu z zimowego na letni w ostatnią niedzielę marca i z powrotem do czasu standardowego w ostatnią niedzielę października.

Autorstwo: EuroPAP News
Ilustracja: ThePixelman (CC0)
Źródło: PAP-Mediaroom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Matylda 27.03.2021 12:11

    Co rok ta sama debata. A producenci prądu zacierają ręce..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.