Naukowcy z NASA odkryli dziwną dziurę na Marsie

Opublikowano: 06.03.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1722

Analizując zdjęcia wykonane w 2011 roku przez aparat Mars Reconnaissance Orbiter, naukowcy odkryli niezwykłą dziurę w powierzchni Marsa. Na blogu naukowym NASA opisano strukturę dziury i zasugerowano jej prawdopodobne pochodzenie.

Pavonis Mons, jeden z najwyższych szczytów Marsa, jest wygasłym wulkanem tarczowym położonym w pobliżu równika marsjańskiego. Na jego zboczach znajduje się kilka zagłębień, które – zdaniem naukowców – powstały w wyniku ruchów tektonicznych towarzyszących aktywności wulkanicznej. Ale ten obraz, uzyskany z kamery HiRise zamontowanej na aparacie Mars Reconnaissance Orbiter, zwrócił uwagę naukowców niezwykłą formą strukturalną.

Zagłębienie o średnicy około 35 metrów, otoczone niemal idealnie okrągłym kraterem, odkryto na zachodnim zboczu Pavonis Mons. Podświetlenie boczne podkreśla to, że poniżej znajduje się pusta przestrzeń w rodzaju jaskini z płaskim dnem. Wewnętrzny kąt cienia pozwala obliczyć głębokość tej jaskini od krawędzi otworu do podłogi – około 28 metrów.

Ponieważ dziura z kraterem jest otoczona przez lawę, naukowcy sugerują, że jest to jeden z bocznych otworów wulkanu. Po erupcji pokrywa komory wulkanicznej, z której wylała się lawa, oderwała się, tworząc strukturę, którą obserwujemy dzisiaj.

Analiza 3D terenu pozwoliła naukowcom obliczyć ilość materiału, który mógłby się wylać z tego otworu. Okazuje się, że przed zawaleniem komora wulkaniczna miała głębokość co najmniej 90 metrów.

Naukowcy z NASA twierdzą, że takie puste struktury na powierzchni Marsa, których przestrzeń wewnętrzna jest chroniona przed twardym promieniowaniem, są szczególnie interesujące z kilku powodów. Po pierwsze, są dobrymi kandydatami do odkrycia w nich marsjańskiego życia, a po drugie, takie wnęki mogłyby być wykorzystane jako schrony dla statków kosmicznych, pojazdów automatycznych i być może astronautów podczas przyszłych lotów załogowych na Czerwoną Planetę.

Właśnie ta struktura – zdaniem naukowców z NASA – raczej nie nadaje się do budowy w niej podziemnej bazy, ponieważ wejście i wyjście z niej wydaje się problematyczne. Ponadto nie wiadomo, jak stabilny jest zwisający dach.

Zagadką jest również wielkość otworu. Na Ziemi otwory w strumieniach lawy, zwane rurami lawowymi, mają średnicę kilku metrów. Badacze nie potrafią na razie wyjaśnić, jak powstała i zachowała się tak duża dziura.

„Wewnętrzne jaskinie takich rozmiarów są względnie chronione przed promieniowaniem, co powoduje, że są doskonałymi kandydatami do utrzymania życia na Marsie” – czytamy na blogu NASA.

Do takich zakamarków będą kierowane statki kosmiczne, roboty, a nawet badacze międzyplanetarni.

Na podstawie: NASA.gov
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o