Naukowcy z Japonii budują robotyczny ogon dla ludzi

Opublikowano: 18.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 460

Miliony lat po tym, jak przodkowie ludzi ewoluowali, aby stracić ogony, zespół badawczy z japońskiego Uniwersytetu Keio zbudował robota symulującego ogon, który według nich może pomóc niestabilnym ruchowo osobom starszym w utrzymaniu równowagi.

Według zespołu Keio, Arque, czyli szare, metrowe urządzenie naśladuje ogon, taki jak u geparda i innych zwierząt używane do utrzymywania równowagi podczas biegania i wspinaczki.

„Ogon utrzymuje równowagę jak wahadło” – powiedział Junichi Nabeshima, absolwent i badacz uniwersyteckiego projektu Embodied Media Project, pokazując robotyczny ogon przymocowany do pasa za pomocą uprzęży. „Gdy człowiek przechyla swoje ciało w jedną stronę, ogon porusza się w przeciwnym kierunku”.

Japonia przoduje w świecie przemysłowym w poszukiwaniu sposobów na utrzymanie mobilności i produktywności starzejącej się populacji. Podczas gdy inne narody szukają wsparcia i pomocy głównie u pracowników – imigrantów, aby uzupełnić kurczącą się siłę roboczą, mniej przyjazna Japonia skupiła się bardziej na rozwiązaniach technologicznych.

Nabeshima powiedział, że robotyczny ogon, który wykorzystuje cztery sztuczne mięśnie i sprężone powietrze do poruszania się w ośmiu kierunkach, na razie pozostanie na etapie badań laboratoryjnych. Na razie naukowcy szukają sposobów, aby uczynić go bardziej elastycznym.

„Myślę, że fajnie byłoby włączyć ten bardziej rozwinięty protetyczny ogon do codziennego życia, gdy ktoś szuka nieco więcej pomocy w utrzymaniu równowagi” – powiedział Nabeshima.

Oprócz pomocy osobom starszym w poruszaniu się, zespół przygląda się również przemysłowym zastosowaniom sztucznego ogona. Chodzi m. in. o pomoc w utrzymaniu równowagi dla pracowników magazynowych przewożących ciężkie ładunki.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Szurnięty Mędrzec 18.08.2019 20:59

    Ludzie na ogół potrafią zachować równowagę BEZ dodatkowych implantów…

  2. polach 19.08.2019 08:57

    Idiotyczny pomysł ten gadzi ogon….

  3. Murphy 19.08.2019 10:15

    No tak, tam popularny jest film Godzilla to i teraz staną się ogony modne. 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.