Naukowcy wzywają do zakazania zabójczych robotów

Opublikowano: 10.12.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1832

W liście otwartym do rządu niderlandzkiego ponad 150 naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją i robotyką wzywa do wprowadzenia zakazu używania śmiercionośnej broni autonomicznej, popularnie zwanej zabójczymi robotami. Są to bronie, które mogą wybierać i atakować cele bez znaczącej kontroli człowieka. Rząd Niderlandów zamierza dokonać przeglądu swojej polityki dotyczącej autonomicznych systemów uzbrojenia.

Naukowcy wyrażają zaniepokojenie rosnącą rolą sztucznej inteligencji w rozwoju broni, w szczególności niebezpieczeństw związanych z systemami uzbrojenia, które mogą podejmować decyzje bez znaczącej ludzkiej kontroli. Broń ta obniży barierę dla prowadzenia wojny i istnieje obawa, że ​​konflikty mogą się szybciej eskalować.

Wyścig zbrojeń w celu opracowania i wyprodukowania autonomicznej broni już się rozpoczął. Istnieją roboty graniczne, które mogą strzelać, aby zabić bez interwencji człowieka. Istnieją drony, które mogą automatycznie bombardować pojazdy na podstawie rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Ten wyścig zbrojeń doprowadzi do narastających napięć regionalnych i globalnych.

Miriam Struyk, dyrektor programów PAX, mówi: „Apel niderlandzkich naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją pokazuje boleśnie, że postęp techniczny przewyższa polityczne zabezpieczenia i ustanawianie norm. Zgadzamy się z pilnością apelu ekspertów. Coś musi się zmienić politycznie, aby zapobiec dalszemu rozwojowi tej śmiercionośnej, autonomicznej broni”.

Naukowcy wzywają niderlandzki rząd do pilnego opracowania międzynarodowego traktatu, który gwarantowałby znaczącą ludzką kontrolę nad użyciem siły. Innymi słowy, zakaz dotyczący systemów, które mogą być używane bez znaczącej ludzkiej kontroli. Jak opisuje to jeden z sygnatariuszy listu publicznego, profesor Lambèr Royakkers z Politechniki w Eindhoven: „Pozostawienie zabijania ludzi maszynom jest po prostu nieludzkie”.

Inicjatywa naukowców jest następstwem podobnych wezwań do wprowadzenia zakazu w Australii, Belgii, Kanadzie i Norwegii. List pozostaje otwarty dla dalszych sygnatariuszy, którzy chcą wesprzeć inicjatywę.

Przeczytaj list otwarty niderlandzkich naukowców.

Źródło oryginalne: Paxforpeace.nl
Źródło polskie: Nieznane.com.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.