Naukowcy szpiegują dzikie plemiona

Naukowcy z University of Missouri uważają, że zdjęcia satelitarne Google Earth pomogą im podglądać dzikie plemiona Amazonii, które unikają kontaktu z cywilizacją.

Badacze używają obrazów satelitarnych do oceny stanu zdrowia pojedynczych grup osób, żyjących w lasach na granicy Brazylii i Peru, donosi „Mail Online”. Obecnie oszacowano już wielkość obszaru pól i wiosek, należących do poszczególnych szczepów.

„Okazało sie, że liczba jednego z plemion nie przekracza 40 osób” – powiedział Rob Walker. „Aby uzyskać dane, użyliśmy zdjęć Google Earth, co pozwala na uniknięcie kontaktu z tą grupą ludzi. Problemem jest to, że małe pojedyncze wsie, takie jak ta, zagrożone są wyginięciem. Ale kontakt ze światem zewnętrznym może tylko pogorszyć ich sytuację. Dlatego też, w celu kontroli stanu plemienia, wybraliśmy nieinwazyjny system monitorowania”.

Pozyskane dane zainspirowały naukowców do idei wykorzystania obrazów satelitarnych do dalszej pracy. Wierzą, że zdalny monitoring przyczyni się do uniknięcia bezpośredniego kontaktu z dzikimi plemionami.

„Ta obserwacja jest jedynym sposobem zapewnienia śledzenia rdzennych plemion i staje się źródłem informacji, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do poprawy ich szans na przeżycie” – powiedział Walker. „Zdalne monitorowanie za pomocą programu zdjęć satelitarnych pomoże znaleźć pojedyncze wsie, śledzić migracje i tworzyć graniczne strefy buforowe. Plemiona pozostaną w izolacji. Według naszych danych, Amazonia jest obecnie domem dla stu takich grup. Wylesianie, hodowla bydła, a także nielegalne pozyskiwanie zasobów biologicznych zagraża ich istnieniu. W odpowiedzi na zagrożenia zewnętrzne, plemiona zaczynają migrować. I te ruchy powinny być poddawane ścisłej kontroli, jeśli chcemy zachować ich siedliska i kultury”.

Próby ratowania dzikich plemion przez naukowców, są bardzo ważne. Duże znaczenie ma tu sprawa sprzed kilku miesięcy dotycząca plemienia Ayoreo. Członkowie tej grupy byli zagrożeni całkowitym wyniszczeniem z powodu tajemniczej epidemii, która nastąpiła po kontakcie z paragwajskimi rolnikami. Tubylców dziesiątkowała tajemnicza choroba układu oddechowego.

Autor: talinn
Źródło: Zmiany na Ziemi