Naukowcy sugerują, że czas jest doskonałym złudzeniem

Opublikowano: 08.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1177

Grupa włoskich fizyków twierdzi, że udało im się stworzyć model wszechświata, który dowodzi, że czas jest jedynie złudzeniem. Takie przypuszczenia pojawiały się zresztą od pewnego czasu, jednak dotychczas brakowało ku temu twierdzeniu mocnych dowodów.

Zdaniem ekspertów upływ czasu jest jedynie dziwną właściwością splątania kwantowego. Odkrycie może pomóc w odnalezieniu zunifikowanej teorii wszystkiego. Obecnie funkcjonują odrębnie zarówno teoria mechaniki kwantowej jak i teoria względności. Obie jednak zdają się pozostawać rozłączne i dopiero usunięcie czynnika czasu pozwala doszukiwać się części wspólnej.

Już w 1960 roku zaproponowano równanie Wheelera-DeWitta, które radziło sobie z problemem niespójności obu teorii właśnie poprzez usunięcie z nich czasu. Dopiero w 1983 roku fizycy Don Page i William Wooters, zaproponowali wyjaśnienie wedle którego problem czasu można obejść stosując pojęcie splątania kwantowego.

Zaproponowali oni koncepcję, wedle której obiekty kwantowe są splątane na poziomie kwantowym, co sprowadza się do tego, że można tylko dokonać pomiaru właściwości już zdeterminowanego układu. Z matematycznego punktu widzenia ich propozycja oznaczała, że zegar jako taki nie działa i rusza dopiero po splątaniu z konkretnym wszechświatem.

Gdyby jednak ktoś podglądałby nas z innego wszechświata widziałby nas, jako obiekty statyczne i dopiero jego przybycie do nas spowodowałoby splątanie kwantowe i literalnie spowodowałoby w nas poczucie upływu czasu. Hipoteza ta stanowiła podwaliny do pracy uczonych z National Institute of Meteorological Research we włoskim Turynie. Fizyk Marco Genovese postanowił zbudować model, który pozwoli zbadać specyfikę splątania kwantowego. Udało im się odtworzyć fizyczny efekt wskazujący na poprawność tego rozumowania.

Stworzono model wszechświata składający się z dwóch fotonów. Jeden z pary był zorientowany – spolaryzowany wertykalnie, a drugi horyzontalnie. Ich stan kwantowy, a więc i polaryzacja, są potem wykrywane przez serię detektorów. Okazuje się, że dopóki nie dojdzie do obserwacji ostatecznie determinującej układ odniesienia, fotony znajdują się w klasycznej superpozycji kwantowej, czyli były zorientowane zarówno wertykalnie jak i horyzontalnie.

Oznacza to, że obserwator odczytujący wskazanie zegara determinuje splątanie kwantowe wpływając na wszechświat, którego częścią się staje. Następnie taki obserwator jest w stanie odebrać polaryzacje kolejnych fotonów na podstawie kwantowego prawdopodobieństwa.

Koncepcja ta jest bardzo kusząca, ponieważ wyjaśnia wiele rzeczy, ale w naturalny sposób prowadzi do konieczności istnienia “super-obserwatora”, który byłby ponad te wszystkie determinizmy i kontrolowałby wszystko, jako całość. Innymi słowy próba zrozumienia czy jest lub czym jest czas, w naturalny sposób przybliża nas do pojęcia celu istnienia Boga.

Na podstawie: Arxiv.org
Ilustracja: kellepics (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. hashi 17.04.2019 14:19

    Zgodnie z rezonansem Schumanna czas jest coraz krótszy. Rezonans został przyspieszony z 7,8 Hz do 12,5 Hz co znaczy, że doba została skrócona z 24 do 16 godzin.

  2. Szwęda 17.04.2019 19:42

    Czas nie jest żadnym złudzeniem, tak jak nie jest nim grawitacja, ruch, prędkość itd. Inna sprawa, że ludzki umysł potrafi wymyślić rzeczy, które nie istnieją, nawet całe teorie itd.

  3. Piron 17.04.2019 22:36

    hashi Rezonans Schumana wynosił w przeszłości i obecnie oscyluję dokładnie na poziomie 7.83 Hz

  4. MakSym 18.04.2019 00:24

    @hashi
    Nieprawda – to są wartości niezmienne w czasie, z niewielkim naturalnym pulsowaniem/odchyleniem. Poniżej masz ogólnodostępną stronę rosyjskiego obserwatorium m.in. rezonansu Schumanna. Tutaj http://sosrff.tsu.ru/?page_id=9 są częstotliwości w czasie, tutaj http://sosrff.tsu.ru/?page_id=12 amplitudy, a tutaj http://sosrff.tsu.ru/?page_id=7 rozkład mocy w czasie.

  5. Henryk Sclaveni 18.04.2019 01:07

    To nie musi być Bóg a np. system zapisu informacji. Taki kosmiczny rejestrator. Siła losująco-zatwierdzająca stan. Nie obserwator. Dlaczego ludzie na siłę starają się personifikować siły przyrody? Do wywołania efektu obserwatora nie potrzeba przecież człowieka. Wystarczy np. urządzenie. Nie jestem osobą wierzącą, ale interesuję się różnymi systemami religijnymi. Po przeczytaniu tego artykułu od razu na myśl przyszła mi tzw. Kronika Akashy

  6. Szwęda 21.04.2019 13:16

    Jaki to musi być Komputer, który trzyma cały wszechświat zapisany cyfrowo w ryzach…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.