Naukowcy rozwiązali jedną z tajemnic Bermudów

Opublikowano: 26.05.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 8

Okolice Bermudów są znane głównie z powodu licznych katastrof statków powietrznych i morskich, do których dochodzi w obszarze zwanym Trójkątem Bermudzkim. Do dzisiaj pojawiają się kolejne hipotezy co do przyczyn tych zdarzeń. Nieoczekiwanie nowe informacje na temat Bermudów przynosi nowe odkrycie naukowe.

Pochodzenie archipelagu Bermudów od zawsze było niejasne, ale podejrzewano. że wyspy powstały na skutek aktywności wulkanicznej. Teraz odkryto, że była to bardzo dziwna aktywność. Wulkany, które stworzyły Bermudy powstały bardzo głęboko pod ziemią. Jest to nowy rodzaj wulkanów, który przy okazji odkryto.

Te wulkany powstały w warstwie między skorupą ziemską i wyższymi partiami płaszcza Ziemi. Do tej pory nie spodziewano się tam aktywności wulkanicznej. Dochodzi do niej w tak zwanej strefie przejściowej znajdującej się stan do 650 km poniżej powierzchni ziemi. Okazuje się że może tam dochodzić do samoistnego tworzenia wulkanów. Właśnie tak powstały Bermudy, głęboko pod ziemią, a potem znalazły się nad powierzchnią wody.

Całą historię geologiczną regionu naukowcom z Cornell University udało się rozwiązać dzięki analizie rdzenia wierconego na Bermudach jeszcze w 1972 roku. Ma on aż 700 m długości i zawiera całą historię biologiczną tego regionu. Dzięki pracy naukowców udało się ustalić ponad wszelką wątpliwość, że wulkany którymi są Bermudy powstały bardzo głęboko pod ziemią.

Mniej więcej 30 milionów lat temu strefa przejściowa wysłała materiał przez górny płaszcz na powierzchnię, gdzie stworzyła najpierw górę wulkaniczną, a potem wznosiła się wyżej już jako Bermudy.

Jest to również pierwszy bezpośredni dowód naukowy wskazujące na to, że wulkany mogą powstawać w strefie przejściowej między płaszczem Ziemi, a skorupę ziemską.Do tej pory wiedziano o tym, że hawajskie wulkany uformowały się na głębokości od 200 do 400 km.Teraz jednak nauka zdobyła niezbite dowody wskazujące na to, że Bermudy powstały znacznie głębiej.

Być może jest to również jakaś wskazówka w związku z licznymi anomaliami występującymi przez kilkaset lat w obrębie tylnego Trójkąta Bermudzkiego. Jeśli zachodzą tam tak niezwykłe procesy nie możemy wykluczyć, że następują również jakieś reakcje, na skutek których dochodzi na przykład do emisji gazów, które unosząc się z dna mogłyby prowadzić do bardzo szybkich zatonięć licznych jednostek pływających.

Wyniki badań naukowych na temat Bermudów zostały opublikowane w magazynie „Nature”.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o