Naukowcy przesunęli wskazówki Zegara Zagłady
Zegar Zagłady, który symbolizuje nadciągającą globalną katastrofę, jest coraz bliżej północy. Naukowcy przesunęli wskazówki zegara do przodu o 20 sekund. To oznacza, że do katastrofy zostało już tylko 100 sekund.
Na początku każdego roku, naukowcy przestawiają wskazówki symbolicznego Zegara Zagłady. Im bliżej północy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia jakiejś tragedii, która może nawet zniszczyć ludzkość. Zegar Zagłady powstał w 1947 roku i wskazywał godzinę 23:58 za czasów Zimnej Wojny, gdy istniały obawy, że między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim wybuchnie wojna nuklearna.
Dawny kryzys na szczęście został zażegnany, lecz teraz ludzkość stoi u progu kolejnych zagrożeń. Tak przynajmniej uważają naukowcy z czasopisma „Bulletin of the Atomic Scientists”. To właśnie oni prowadzą Zegar Zagłady.
W ostatnich latach, jego wskazówki były powoli przesuwane w kierunku północy. W latach 2015-2016 pokazywał godzinę 23:57. W 2017 roku zdecydowano o przesunięciu wskazówek o 30 sekund do przodu, a rok później – o kolejne 30 sekund, a zatem pokazywał godzinę 23:58. W 2019 roku, naukowcy nie ruszali Zegara Zagłady, lecz 23 stycznia 2020 roku podczas konferencji prasowej uznano, że jego wskazówki należy przestawić o kolejne 20 sekund. Zegar aktualnie pokazuje godzinę 23:58:20 i jest najbliżej północy w historii.
Zdaniem naukowców, istnienie ludzkości jest zagrożone przez dwa główne czynniki – możliwość wybuchu wojny nuklearnej i zachodzące zmiany klimatyczne. Do tego dochodzą inne niebezpieczeństwa, takie jak wojna informacyjna w sieci, która upośledza naszą zdolność do reagowania, czy rywalizacja między mocarstwami.
Twórcy Zegara Zagłady twierdzą, że wciąż można zapanować nad sytuacją i oddalić zagrożenia. Wskazują przede wszystkim na konieczność ożywienia negocjacji w sprawie traktatów zbrojeniowych, które uregulują kwestię broni nuklearnej i rakiet balistycznych; zakończenie wyścigu zbrojeń oraz nawiązanie międzynarodowej współpracy na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i ochrony środowiska.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: TheBulletin.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl