Naukowcy pokonali barierę „zera absolutnego”

Opublikowano: 23.08.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1665

Dotychczas wydawało się, iż zero bezwzględne, a więc -273,15 stopnia Celsjusza, to najniższa fizycznie możliwa i nieprzekraczalna temperatura. Uczeni dowiedli jednak, że może być jeszcze chłodniej.

Według praw fizyki klasycznej, w temperaturze 0 Kelwinów, czyli -273,15 st. C, ustają wszelkie drgania cząsteczek.

Badacze z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium zmrozili atomy potasu w postaci gazu kwantowego do ułamka stopnia powyżej zera absolutnego. Następnie, dzięki laserom i polu magnetycznemu, zamknęli je w pułapce molekularnej.

Dzięki nagłej zmianie pola magnetycznego oraz właściwości atomów, a także dzięki odpowiednim manipulacjom ich energią, naukowcom udało się zaobserwować zmianę temperatury z ułamków powyżej zera absolutnego do kilku miliardowych Kelvina poniżej tej, dotychczas nieprzekraczalnej granicy.

Odkrycie to może stworzyć możliwości do powstania zupełnie nowej formy materii. Chmura gazu, który został schłodzony do temperatury poniżej zera absolutnego, zachowywałaby się w taki sposób, iż niektóre atomy poruszałyby się w kierunku przeciwnym do przyciągania ziemskiego. Oznacza to, że będą one zaprzeczały prawu ciążenia.

Ciekawe czy i granicę ustanowioną przez niemieckich badaczy, uda się kiedyś przekroczyć?

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.