Naukowcy otrzymali tajemnicze sygnały z Kosmosu

Opublikowano: 02.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 3480

Przy pomocy szyku antenowego radioteleskopu Murchison Widefield Array i radiointerferometru ASKAP astronomowie poszukiwali źródeł szybkich błysków radiowych (fast radio burst).

Naukowcy z australijskiego uniwersytetu zbadali źródła szybkich błysków radiowych i doszli do wniosku, że na niskich częstotliwościach one nie występują. Co jest przyczyną tego zjawiska — jak na razie nie wiadomo.

Poinformowano o tym w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie Phys.org. Szybki błysk radiowy trwa kilka milisekund i towarzyszy mu wyrzut dużej ilości energii w Kosmos — takiej, jaką Słońce wytwarza w ciągu kilkudziesięciu tysięcy lat. Zgodnie z jedną z hipotez zjawisko to ma związek z działalnością cywilizacji pozaziemskich. Niektórzy uczeni mówią, że takie błyski mogą być rezultatem katastrof, na przykład takich jak śmierć gwiazd.

Przy pomocy szyku antenowego radioteleskopu Murchison Widefield Array i radiointerferometru ASKAP astronomowie szukali źródeł szybkich błysków radiowych. Pierwszy instrument rejestruje promieniowanie w paśmie częstotliwości 80-300 MHz, a drugi 700-1800 MHz. ASKAP odnotował kilka wyraźnych błysków radiowych na częstotliwości 1,4 GHz, a MWA nie wykrył ich, chociaż był skierowany w tę samą stronę nieba.

Jak podkreślają naukowcy, tego rezultatu nie da się wyjaśnić zjawiskiem poszerzenia impulsu, zachodzącym z powodu rozpraszania fal radiowych. Do innych możliwych przyczyn może należeć absorpcja promieniowania elektromagnetycznego przy jego przejściu w okolicach źródła. Zgodnie z inną hipotezą naukowców w czasie procesu scyntylacji dochodzi do zwiększenia częstotliwości sygnału do wskaźników, które były zarejestrowane przez ASKAP.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.