Naukowcy odkryli gen blokujący śmiercionośne wirusy

Opublikowano: 05.10.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1716

Amerykańscy biolodzy znaleźli u małp i myszy bardzo interesujący gen. Jedna z jego mutacji, blokuje HIV, Ebolę i inne niebezpieczne wirusy. Ludzie również mają ten gen, ale w jego oryginalnej formie, bez wspomnianej mutacji. Autorzy uważają, że stoją przed przełomem w walce z wieloma śmiertelnymi infekcjami wirusowymi. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Cell”.

Gen CHMP3 odgrywa kluczową rolę w procesach komórkowych, które są niezbędne do utrzymania integralności błony komórkowej, sygnalizacji międzykomórkowej i podziału komórek u ludzi i zwierząt. Naukowcy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Utah i Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku odkryli, że myszy i małpy mają zmienioną wersję tego genu. Tak zwany retroCHMP3, zaburza zdolność niektórych wirusów do opuszczenia zainfekowanej komórki i zapobiega infekowaniu innych komórek.

Oznaczałoby to prawdziwą rewolucję dla nosicieli wirusa HIV, Eboli i innych wirusów, które przenikają przez błony komórkowe, a następnie rozwijają się w komórkach gospodarza. RetroCHMP3 opóźnia proces, zwany ścieżką ESCRT wystarczająco długo, aby wirus nie mógł się rozmnażać. Badacze byli zrozumiale zaskoczeni, że tak niewielkie spowolnienie w biologii komórkowej, jest w stanie obezwładnić te groźne wirusy.

Korzystając z narzędzi genetycznych, autorzy wyprodukowali zmodyfikowaną wersję ludzkiego genu CHMP3, a następnie zainfekowali hodowlę komórkową wirusem HIV. Okazało się, że wirus z trudem oddzielał się od komórek. Zmodyfikowana wersja CHMP3 skutecznie zapobiegła pączkowaniu komórek i stało się to bez zakłócania sygnałów metabolicznych lub powiązanych funkcji komórkowych, które mogłyby spowodować śmierć komórki.

Zdjęcie: qimono (CC0)
Na podstawie: Cell.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.