Naukowcy obalają popularny mit o globalnym ociepleniu
Niemieccy i szwajcarscy naukowcy obalili popularny mit, że globalne ocieplenie opóźnia jesień. Nowe odkrycia na ten temat dokonane przez grupę współpracujących naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie „Science”.
Wcześniejsze modele naukowe przewidywały, że do końca XXI wieku, na skutek początek jesieni może zostać opóźniony o dwa do trzech tygodni później. Według nowych obliczeń jesień może nadejść nawet sześć dni wcześniej.
Wnioski naukowców opierają się na obserwacjach zużycia dwutlenku węgla przez drzewa oraz czasu opadania liści. Według nich procesy te mają ogromny wpływ na zarządzanie klimatem.
Przez dziesięciolecia zakładano, że na skutek zwiększenia średniej globalnej temperatury drzewa będą rosły dłużej a przez to ich liście będą odpadały później . Jednak nowe badania sugerują, że szybszy wzrost drzew powoduje wcześniejsze opadanie liści. Eksperci uważają, że ich odkrycie pozwoli spojrzeć na globalne ocieplenie z innej perspektywy i opracować nowe środki zwalczania jego konsekwencji.
Na podstawie: ScienceMag.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl