Naukowcom udało się odmłodzić mózg

Opublikowano: 15.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 290

Grupa badawcza z Instytutu Komórek Macierzystych Wellcome-MRC (Cambridge University, Wielka Brytania) stwierdziła na przykładzie szczurów, że związane z wiekiem dysfunkcje komórek mózgowych są uleczalne.

Wyniki pomogą w opracowaniu metod leczenia stwardnienia rozsianego i badaniu procesu starzenia się u ludzi, informuje czasopismo “Nature”. W miarę starzenia się ciała mięśnie i stawy stają się sztywne, co utrudnia ruch. Badanie brytyjskich naukowców pokazuje, że to samo dotyczy mózgu.

Spadek elastyczności mózgu wraz z wiekiem powoduje dysfunkcję komórek macierzystych, ale istnieje sposób na przywrócenie ich do młodego i zdrowego stanu, twierdzą eksperci. Naukowcy postanowili dowiedzieć się, jaki wpływ ma sztywność mózgu na pracę komórek pomocniczych tkanki nerwowej, które odpowiadają za jej normalne funkcjonowanie i regenerację błony tłuszczowej. W warunkach laboratoryjnych imitowali sztywny mózg starego szczura i elastyczny mózg młodego osobnika, po czym zaczęli hodować komórki macierzyste w tych dwóch środowiskach.

„Uderzył nas fakt, że młode zdrowe komórki macierzyste mózgu szczura wyhodowane na sztywnym materiale przestały działać prawidłowo i straciły zdolność do regeneracji. Ponadto faktycznie zaczęły funkcjonować jako komórki starego mózgu. Ale co najciekawsze, komórki mózgowe starego osobnika rosnące na elastycznym materiale zaczęły działać jako młode. Jednym słowem zostały odmłodzone” – powiedział jeden z kierowników badania. Przeszczepienie komórek starego szczura do mózgu młodszego zwierzęcia również doprowadziło do ich pełnej regeneracji.

W wyniku dalszych badań naukowcy byli w stanie wykryć białko Piezo1, które przekazuje informacje o sztywności środowiska do komórki. Usuwając Piezo1 z powierzchni starzejących się komórek macierzystych, naukowcy „oszukali” te komórki, które zaczęły postrzegać sztywny materiał, na którym rosły, jako miękkie środowisko. Kolejnym krokiem było usunięcie białka bezpośrednio w komórkach starego mózgu szczura, co doprowadziło również do odmłodzenia i rozpoczęcia procesu regeneracji.

Naukowcy są przekonani, że odkrycie doprowadzi do opracowania metody leczenia stwardnienia rozsianego u ludzi i rozwiązania innych problemów związanych ze starzeniem się i utratą funkcji mózgu.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o