Nauczycielom zabrano urlopy zdrowotne

Opublikowano: 12.01.2018 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 352

Urlop dla poratowania zdrowia był dla nauczycieli jednym z ważniejszych zapisów Karty Nauczyciela. Właśnie zostali go pozbawieni.

“To przykład lekceważenia nauczycieli. Nieopublikowanie podstawowego rozporządzenia powoduje, że żadna spośród ponad 600 tys. uczących osób nie ma możliwości skorzystania z uprawnienia, które gwarantuje jej prawo” – powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.

Trudno się dziwić irytacji związkowca, skoro przez opieszałość lub celowe działanie ministerstwa zdrowia, 600 tysięcy ludzi straciło możliwość korzystania ze swoich praw pracowniczych. Chodzi o to, jak pisze Oko.press, że na podstawie dotychczasowych zapisów w Karcie Nauczyciela, każdy nauczyciel raz na 7 lat miał prawo do płatnego rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. Milcząco uznawano, że jest to pewna rekompensata za niskie zarobki w tej grupie zawodowej. Obecnie niskie zarobki pozostały (2314 brutto średnia nauczycielska płaca zasadnicza), a urlopy zniknęły.

Stało się tak dlatego, że resort byłego już ministra Radziwiłła nie przygotował nowego rozporządzenia do nowej ustawy o oświacie i efekt jest właśnie taki. Brak rozporządzenia nie powinien być zaskoczeniem dla ministerstwa – poprzednie utraciło moc 27 października zeszłego roku, czasu do przygotowania nowego było aż nadto. Urzędnicy jednak zgrzeszyli karygodnym zaniechaniem.

Związkowcy nie wykluczają, że to może być też działanie celowe, żeby zatrzymać w szkołach nauczycieli, którym za roczny urlop trzeba by płacić, uszczuplając i tak często chude samorządowe budżety.

Być może rozporządzenie zostanie jednak szybko wydane, ale droga do jego uzyskania zostanie utrudniona. Od 1 stycznia 2018 lista chorób została zawężona do tych, które ściśle wiążą się z wykonywanym zawodem i środowiskiem pracy, a decyzję będzie wydawał lekarz medycyny pracy, a nie jak do tej pory lekarz pierwszego kontaktu.

Autorstwo: MW
Zdjęcie: Wikimedia Images (CC0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Sankio1
Użytkownik
Sankio1

Hmm, tyle że Radziwiłł nie pracował w oświacie. Nierzetelność i niedomówienia nie powodują wzrostu wiarygodności. Ostatnia część wskazuje na praktykę ctr c i ctr v bez czytania.

maciek
Użytkownik

Wice-przewodniczący ogólnopolskich związków zawodowych nauczycieli ma wiedzę mniejszą niż nauczyciel niezrzeszony. Tylko ostatni akapit tego artykułu ma jakiś związek ze stanem rzeczywistym.

Autor artykułu “MW”, który pisze o wszystkim i firmuje te brednie swoim monogramem powinien zweryfikować te informacje. Jeżeli autor ma dostęp do faceta który tak bredzi powinien przeprowadzić z nim wywiad, ale to też nie zwalnia autora od przygotowania się do tematu. Generalnie moja ocena:

FAKE NEWS