Nauczyciele z Portoryko żądają podwyżek i godnych emerytur

Opublikowano: 08.03.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 826

Tysiące nauczycieli wyszło na ulice portorykańskich miast domagając się wzrostu płac, wyższych emerytur i lepszych warunków pracy. To odpowiedź na narzuconą przez Waszyngton w obliczu bankructwa wyspy politykę zaciskania pasa.

Z szacunków Departamentu Edukacji wynika, że w proteście wzięło udział ponad 70 proc. portorykańskich nauczycieli. Największa demonstracja przeszła ulicami stolicy – San Juan, protestowano też w innych miastach, m.in. Mayagüez i Aguadzie. W stolicy nauczyciele zebrali się pod Kapitolem (budynkiem lokalnego parlamentu), a następnie, uderzając w garnki, klaszcząc i śpiewając przemaszerowali w kierunku La Fortaleza, siedziby gubernatora. Liderzy strajku spotkali się z sekretarzem edukacji, Eliezerem Ramosem.

„Jesteśmy zmęczeni brakiem szacunku” – mówiła Joalice Santiago, jedna z protestujących, 34-letnia nauczycielka języka hiszpańskiego. „Najwyższy czas, aby nauczyciele zebrali się i zademonstrowali światu wartość swojej pracy” – dodała. Podkreśliła również, że wobec stale rosnących cen żywności, wody i prądu wielu nauczycieli zmuszonych jest pracować na dwóch etatach i dorabiać korepetycjami, by jakoś wiązać koniec z końcem.

Portoryko zmaga się obecnie z poważnym kryzysem gospodarczym, będącym efektem ogłoszenia niewypłacalności kraju, pandemii COVID-19, a także zniszczeń dokonanych przez huragany Irma i Maria oraz serię trzęsień ziemi. Narzucone przez Waszyngton (Portoryko jest terytorium zależnym USA) warunki restrukturyzacji długu zakładają ostre cięcia wydatków publicznych, w tym emerytur i pensji. W połączeniu z rosnącą inflacją grozi to jeszcze większym pogorszeniem się sytuacji bytowej mieszkańców wyspy, z których obecnie i tak 44 proc. żyje w ubóstwie.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.