Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam…

Opublikowano: 11.06.2015 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1276

Czy apostoł Paweł zabraniał kobietom udziału w dyskusjach na tematy wiary? Czy wszystkie słowa w “Biblii” możemy traktować jako „Słowo Boże”? Co nam przekazuje “Nowy Testament”?

Pewnej pięknej wiosennej niedzieli, gdzieś w okolicach Wielkiej Nocy żeńska część mojej rodziny wróciła z mszy bardzo zbulwersowana. Szczególnie ta młodsza, będąca w wieku, w którym kobiety znacznie wyżej cenią walory umysłu kobiecego nad męskim. Ksiądz na podstawie listu św. Pawła do Tymoteusza „Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem – Ewa. I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo. Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci; [będą zbawione wszystkie], jeśli wytrwają w wierze i miłości, i uświęceniu – z umiarem” [1Tm2 11-15], a także kilku innych cytatów z Biblii wywiódł służebną rolę żony względem męża, a sióstr względem braci. W oparciu o ten cytat Kościół odrzuca również kapłaństwo kobiet.

Cytat ten jest na tyle brzemienny w skutkach, że na jego podstawie możemy odrzucić prawo kobiet do zawodu katechetki, jakiegokolwiek nauczania w Kościele czy też wypowiadania się w sprawach religijnych na forum publicznym.

Popatrzmy jednak na naukę Pawła, jego stosunek do kobiet a także na obraz Kościoła chrześcijan nawróconych z pogaństwa, jaki właśnie reprezentował i budował swoją działalnością Paweł Apostoł.

TROCHĘ HISTORII KOŚCIOŁA PIERWSZYCH CHRZEŚCIJAN

Jak opisują “Dzieje Apostolskie”, dzieło Łukasza, lekarza, ucznia i towarzysza podróży Pawła, po napełnieniu Duchem Świętym uczniowie Jezusa rozpoczęli nauczanie i utworzyli grupę wyznawców nauki Jezusa, określaną w religioznawstwie jako Kościół Jerozolimski. Kościół ten nawracał wyłącznie Żydów, działał w środowisku żydowskim. Jednak nauka ta, ze względu na rozległe interesy Żydów w Cesarstwie Rzymskim szybko pojawiła się w innych miastach Cesarstwa Rzymskiego. Szczególnie prężnym ośrodkiem była Antiochia (w dzisiejszej Turcji). W tych ośrodkach naukę Jezusa chcieli wyznawać nie tylko Żydzi, ale również ludzie wcześniej wyznający Bogów Rzymskich. W tym to środowisku działał Paweł, Łukasz Ewangelista, ale również Szymon Piotr. Podejście do udziału kobiet w obu tych ośrodkach i środowiskach było różne. Ośrodek w Jerozolimie postępował zgodnie z zasadami judaizmu, religii patriarchalnej. Kobiety w sprawach religijnych nie mają głosu, nie mają również dostępu do miejsc w których modlą się mężczyźni.

Podejście chrześcijan nawróconych z pogaństwa znamy z listu Pawła do Rzymian, w którym w rozdziale 16 pozdrawia kobiety pełniące ważne role w Kościele. Tak, kobiety w tym środowisku pełniły ważne role, czemu Paweł nie zaprzeczał, wręcz ich rolę doceniał. Chrześcijanie nie mieli innych miejsc spotkań jak domy bogatszych współwyznawców, czasami cmentarze, katakumby. A dom to królestwo kobiet, one zapraszały i przygotowywały wszystko. Stąd kobiety w Kościele pełnią role równorzędne do mężczyzn, a co za tym idzie zabierają głos we wszystkich sprawach. Paweł narzuca kobietom pewne ograniczenie w ubiorze, jak noszenie chust przykrywających włosy, ale nie ogranicza ich roli w żadnej sprawie działalności Kościoła. Feba wymieniona w liście do Rzymian pełniła rolę diakonisy, Junia[1] była apostołem, Pryscylla była współpracownicą Pawła, inne kobiety pełniły równie ważne role.

JAK WIĘC TAK RYGORYSTYCZNE OGRANICZENIE ROLI KOBIET MOGŁO POJAWIĆ SIĘ W LIŚCIE PAWŁA?

Tu pojawia się pytanie, czy rzeczywiście “Biblia”, którą znamy dziś, zawiera wierne teksty pisane przez wymienionych w niej autorów. I tu musimy zwrócić się do biblioznawców, którzy porównując różne dostępne kopie poszczególnych pism tamtego okresu mówią, że tak nie było. Chrześcijanie bardzo starali się dbać o wierność kopii pism, ale umiejętność pisania była nauką trudną. Do IV w. profesjonalny kopista był rzadkością w tej społeczności.

Ówczesne języki w zapisie nie znały takich elementów jak odstęp międzywyrazowy, czy znaki interpunkcyjne. Z listów tamtych czasów wiemy, że pisma przepisywały osoby, które nie bardzo rozumiały, tego co przepisywały. Po prostu starały się wiernie skopiować znak po znaku. A to powodowało powstawanie błędów, często zmieniających znaczenie wyrazu. Niekiedy zdarzało się, że ktoś dopisał coś na marginesie pisma a późniejszy kopista wpisał ten tekst już w treść samego Pisma. Niekiedy dla podniesienia rangi tekstu listy przypisywano osobie znanej i szanowanej. Dziś po analizie stylu pisania, języka i faktów w nim zawartych wiemy, że listy w “Biblii” przypisane Pawłowi pisał zarówno on, powstawały we współautorstwie z innymi osobami jak i pisali je późniejsi członkowie Kościoła, przypisując je Pawłowi. Przykładem takiego listu przypisanego w “Biblii” Pawłowi jest list do Hebrajczyków. O tym fakcie wspomina m.in. wstęp do tego listu zawarty w “Biblii tysiąclecia”.

Co więcej, kopiści niekiedy uznawali, że słowo tekstu niewłaściwie oddaje prawdę i zmieniali to słowo. Czasami w Grece wystarczyło zmienić niewiele, by słowo przekazywało inną treść. Przykład takiej zmiany znajdujemy w Liście do Hebrajczyków. W najstarszej znanej nam kopii, pochodzącym z IV w. “Kodeksie watykańskim” znajdujemy słowa „Chrystus objawia wszystko słowem swej potęgi” [Hbr 1,3] podczas gdy w bardziej rozpowszechnionej wersji mamy „Chrystus podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi”. W kilka stuleci później inny kopista postanawia zamazać w kodeksie słowo „objawia” zastępując go słowem „podtrzymuje”, znowu za jakiś czas nad tekstem tym pochylił się kolejny kopista i po zauważeniu zmiany zamazuje słowo „podtrzymuje” i wprowadza „objawia”, dopisując przy tym swoją uwagę „Głupcze i prostaku! Pozostaw starą wersję, nie zmieniaj jej.[2]

Dzisiejsi badacze starają się różnymi metodami przywrócić pierwotne brzmienie pism, przykładem jest np. dopuszczenie żeńskiej formy imienia „Junia” w liście do Rzymian, choć wcześniejsze tłumaczenia katolickie tego nie dopuszczały.

Do tego Kościół był organizmem żywym, powstawały szeroko dyskutowane spory. Jednym z takich sporów był spór o rolę kobiet, który rozgorzał w Kościele II w. Dziś nie wiemy jaką drogą słowa tak znacząco ograniczające rolę kobiet w Kościele trafiły do “Listu Pawła”. Najprawdopodobniej tekst ten obok innych pozabiblijnych dokumentów chrześcijańskich, jest pokłosiem ówczesnych sporów o rolę kobiety. Jednak czytając “Biblię” można powiedzieć, że Paweł jednoznacznie widział rolę kobiet w Kościele jako rolę równorzędną mężczyznom.

Autorstwo: Zawisza Niebieski
Źródło: Neon24.pl

PRZYPISY

[1] „Junia” – Biblia Kościoła Katolickiego w tym miejscu używa imienia męskiego „Junias”, choć ostatnio dopuszcza również, że była to kobieta. Kościół greckokatolicki czci ją jako kobietę i świętą. Również badania dokumentów Rzymu nie znajdują męskiej formy tego imienia.

[2] Przykład zaczerpnięty z książki Bart D. Ehrman „Przeinaczanie Jezusa, kto i dlaczego zmieniał Biblię”.


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Operator 12.06.2015 13:57

    2Kor11, 3-5:
    3) Chciałbym, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety, a głową Chrystusa – Bóg. (4) Każdy mężczyzna, modląc się lub prorokując z nakrytą głową, hańbi swoją głowę. (5) Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona.

    Myślę, że zamierzeniem Boga i o tym pisał Paweł, jest to że ochrzczony mężczyzna ma obowiązek przewodzić w kościele, zborze itp. JEŚLI takiego nie ma (bo np. wyjechał) to wtedy kobieta może przejąć jego funkcję, ale niezbędne ma być nakrycie głowy, jako symbol podporządkowania o czym mówi 2Kor 11, 10.

    Jednak, nie zmieniało to faktu, że kobietom należy się szacunek – wiadomo.
    Zachęcane były do głoszenia ewangelii.. nie w kościele.. ale na ulicach, mężczyznom i kobietom którzy nie poznali jeszcze historii Jezusa i nie zostali ochrzczeni.
    Głosiły słowa wypowiedziane przez Chrystusa, więc można powiedzieć, że prorokowały. Nie znalazłem tu żadnych nieścisłości. – Ale to moje zdanie.
    Pozdrawiam.

  2. MvS 13.06.2015 10:40

    Ja natomiast myślę że, nikt nie zna zamiaru Boga oprócz niego (lub niej ;-)) samego i każda próba wypowidania się w imieniu lub za jest skazana na przeinaczenie. Ludziom o wielkim ego wydaje się, że są żródłem wielkich mądrości i nikt nie jest w stanie nic dodać do tego co oni w swojej łaskawości maluczkim wyłożą. Drugi list do Koryntian jest przesycony wątkami osobistymi, przemyśleniami i naukami wypływającymi z własnej ( to znaczy Pawła) refleksji. Niezwykle wartościowe, wszelako są to nauki Pawła. Stosunek apostoła do kobiet jest przez badaczy określany róznie: od pobłażliwości, poprzez mizoginię aż po niechęć. Być może jest to związane z podejściem do Marii Magdaleny, której ani głupią ani niezaangażowaną nijak nazwać nie można. Paweł tej uczennicy nie lubił i nie chciał, nie był w stanie zmieścic w swojej patriarchalnej łepetynie idei (biorąc pod uwagę zapisy ewangelii niekanonicznycxh- faktu), że Pan ją bardziej umiłował niż np. jego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.