NATO rozpoczyna ćwiczenia nuklearne Steadfast Noon

Opublikowano: 14.10.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1045

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek dziennikarzom, że ćwiczenia nuklearne Sojuszu nie będą odwoływane z powodu kryzysu na Ukrainie. „To rutynowy trening, który odbywa się co roku, aby utrzymać nasz odstraszacz w bezpiecznym, pewnym i skutecznym stanie” – oznajmił we wtorek dziennikarzom. Ćwiczenia, znane jako Steadfast Noon (Niezłomne Południe), odbędą się w przyszłym tygodniu. Zazwyczaj gromadzą dziesiątki samolotów z krajów członkowskich i ćwiczą misję uderzenia nuklearnego.

Prezydent USA ostrzegł ponoć w zeszłym tygodniu, że Rosja i Zachód stoją w obliczu większego zagrożenia nuklearną zagładą niż kiedykolwiek od czasu kryzysu kubańskiego 40 lat temu. Prezydent Putin ostrzegł, że Rosja użyje “wszystkich dostępnych środków”, aby „bronić swoich mieszkańców i terytorium”.

Zapytany, czy 30 członków NATO dyskutowało o tym, że ćwiczenia Steadfast Noon mogą spowodować błędną kalkulację wśród podwyższonych napięć z Rosją, Stoltenberg odparł: „Teraz jest właściwy czas, by być stanowczym i jasno powiedzieć, że NATO jest po to, by chronić i bronić wszystkich sojuszników. I to są ćwiczenia zaplanowane od dawna, właściwie zaplanowane jeszcze przed inwazją na Ukrainę”.

Sekretarz generalny dodał, że byłoby to wysłanie “bardzo złego sygnału”, gdyby NATO odwołało ćwiczenia nuklearne z powodu kryzysu na Ukrainie. „Musimy zrozumieć, że stanowcze, przewidywalne zachowanie NATO – nasza siła militarna – jest najlepszym sposobem zapobiegania eskalacji. Jesteśmy tam, aby zachować pokój, zapobiec eskalacji i zapobiec jakiemukolwiek atakowi na kraje sprzymierzone z NATO”. Gotowość NATO do obrony przed każdym atakiem odstrasza zagrożenia nuklearne, powiedział Stoltenberg. „To było ważne przed inwazją na Ukrainę, stało się jeszcze ważniejsze po, nie tylko w świetle retoryki nuklearnej ze strony prezydenta Putina i ze strony Rosji”.

Warto przypomnieć, iż również obecna premier Wielkiej Brytanii, Mary Elizabeth Truss, ogłosiła swą gotowość do „naciśnięcia czerwonego guzika” i wywołania globalnej anihilacji.

Dziennikarz Sean Adl-Tabatabai pisze, że w ubiegłym tygodniu ukraiński prezydent Zełenski zażądał od NATO przeprowadzenia prewencyjnych uderzeń na Rosję, by powstrzymać użycie broni jądrowej. Po tym jak Moskwa oskarżyła go o próbę wywołania trzeciej wojny światowej, Zełenski wycofał się z tego oświadczenia, twierdząc, że zostało ono źle przetłumaczone i że naprawdę chciał powiedzieć o sankcjach prewencyjnych, a nie o „uderzeniach prewencyjnych”.

Sojusz ściśle monitoruje siły nuklearne Rosji i nie widział żadnych zmian w ich postawie, powiedział Stoltenberg. Media w ostatnich tygodniach wskazywały, że członkowie bloku mają problemy z wystarczająco szybkim pozyskaniem broni, ponieważ pomoc dla Ukrainy wyczerpuje ich zapasy. Na przykład armia niemiecka ma amunicję wystarczającą na zaledwie jeden lub dwa dni działań wojennych – podał w sobotę Business Insider.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „News Punch”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Nakamoto 14.10.2022 23:25

    Przy okazji tych cwiczen albo niedlugo po nich zrobia sobie militarna interwencje na Bialorusi w stylu medialnej histerii podobnej do #kony2012 albo euroMaidanu z Ukrainy. W boksie startowym juz czeka zdalnie sterowana Cipodajska aby zaorac przynajmniej czesc przygranicznych terenow w imie zachodniej kleptokracji i LGBFJB wartosci

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.