NATO po porażce w Afganistanie cenzuruje statystyki

Opublikowano: 03.05.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 916

Misja Sojuszu Północnoatlantyckiego w Afganistanie kierowana przez Stany Zjednoczone zdecydowała nie publikować już danych na temat starć z afgańskim ruchem oporu, co ogranicza zrozumienie ewolucji ponad 18-letniej wojny, którą temu ubogiemu krajowi wydały potęgi zachodnie i ich satelity. Pod koniec lutego tego roku Amerykanie podpisali kapitulację, lecz teoretycznie ich pełne wycofanie, jak i resztek innych przegranych oddziałów NATO, ma się skończyć dopiero w przyszłym roku.

Niezadowolenie z coraz ściślejszej cenzury dyktowanej przez administrację amerykańską wyraziło biuro zależnego od Kongresu inspektora generalnego ds. odbudowy Afganistanu (Sigar). „W tym kwartale pierwszy raz NATO zakazało upubliczniania wszelkich danych na temat ataków wroga [talibskiego ruchu oporu]. (…) Te liczby były ostatnimi danymi, których Sigar mógł użyć do publicznych sprawozdań z sytuacji bezpieczeństwa w Afganistanie” – stwierdza ostatni raport inspektoratu.

Pentagon już dwa lata temu zabronił Sigarowi publikacji liczby prowincji i dystryktów kontrolowanych przez Afgańczyków, jak też proporcji ludności, która znajduje się już poza zasięgiem okupacji. Dodatkowo afgańskie władze kolaboracyjne zakazały publikacji strat w ludziach miejscowego wojska opłacanego przez NATO. Dziś w Kabulu są aż dwa skłócone rządy kolaboracyjne, zarządzające miastem, ochroną więzień i ostatnich baz natowskich.

Talibowie, którzy przyjęli warunkową kapitulację amerykańską w lutym, do końca marca, zgodnie z umową, nie atakowali jednostek NATO (głównie amerykańskich), lecz ta sytuacja może się zmienić. Na razie ruch oporu atakuje przede wszystkim jednostki rządów kolaboracyjnych, regularnie zbliżając się do stolicy, co może zagrozić główniej lotniczej bazie amerykańskiej w Bagram, na północ od miasta. Rzecznik Pentagonu pytany o przyczyny cenzury powiedział tajemniczo, że „publikacja danych nie posunie spraw do przodu”, prawdopodobnie chce ukryć rozmiar porażki NATO. Jedyne, co wiadomo oficjalnie, to, że aktywność zbrojna ruchu oporu jest „na poziomie wyższym niż dotychczasowe normy sezonowe”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ