Zbrodnie NATO w Libii

Opublikowano: 15.05.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Organizacja Human Rights Watch, występująca w obronie praw człowieka, opublikowała raport w sprawie strat poniesionych przez ludność cywilną Libii w wyniku ataków sił natowskich. Eksperci organizacji podkreślają, że ofiarami ataków lotnictwa padły co najmniej 72 osoby, w tym także 20 kobiet i 24 dzieci. Przy czym Human Rights Watch niemal oskarża NATO o ukrywanie informacji i o niechęć do przeprowadzenia śledztwa w sprawie śmierci cywilów.

Nowy raport Human Rights Watch zajmuje 76 stron, prawie zbiegając się pod względem ich ilości z liczbą zabitych Libijczyków, którzy, jak wynika z danych znajdujących się w posiadaniu organizacji, zginęli wskutek bombardowań natowskich i ostrzeliwań rakietami. Badacze z Human Rights Watch, którzy odwiedzili zaledwie osiem ze wszystkich zaatakowanych terenów w Libii Zachodniej, naliczyli co najmniej 72 ofiary. Dla każdego przypadku zgromadzono dowody, zeznania miejscowych świadków oraz tych, którzy przeżyli. Human Rights Watch uważa, że NATO podejmowało kroki w celu zmniejszenia ewentualnych strat wśród ludności cywilnej, jednakże, będąc sprawcą zakłady cywilów, przymierze północnoatlantyckie odmawia udostępnienia informacji w pełnym zakresie i przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie. Aktywiści Human Rights Watch podkreślają, że w większości przypadków atak na ludność cywilną powoduje pytanie odnośnie uzasadnionego charakteru bombardowań i ostrzeliwań. Przykład jednego z takich ataków przytoczył specjalny radca Human Rights Watch i współautor raportu Fred Abrahams:

“Siły NATO zadały uderzenia w trzy domy mieszkalne, które stały blisko obok siebie. Pocisk trafił w jeden z domów, gdzie ukrywali się uchodźcy, którzy opuścili rejon działań zbrojnych. Po upływie 10-15 minut po pierwszym ataku nastąpi drugi, gdy sąsiedzi i krewni poszkodowanych rzucili się z pomocą dla rannych i znajdujących się pod ruinami ludzi. W tej chwili lotnictwo NATO zadało drugie uderzenie. Zginęło 18 osób. W Madżer, jak zakładamy, stosowana była broń GBU-12 – jest to bomba naprowadzana przez laser. Posiada ona nadzwyczajną precyzyjność trafienia, jest naprowadzana przez operatora, dysponującego optyką podczerwoną. Potrafi z wielką dokładnością zbadać ostrzeliwany rejon. Pragniemy zrozumieć, dlaczego do ostrzału wybrano właśnie te domy, dlaczego uznano je za cele wojskowe? Jednakże najważniejsze jest to, że podczas drugiego uderzenia operator musiał widzieć, że w ruinach są ludzie. Może to stanowić dowód popełnienia wykroczenia wobec prawa i zasad prowadzenia wojny.”

Operacja NATO w Libii trwała od marca do października 2011 roku, a zakończyła się obaleniem i zamordowaniem Muammara Kaddafiego. Przeciwnicy wariantu siłowego oraz inwazji sił obcych na Libię – w tym również Rosja – ostrzegali o niebezpieczeństwie wielu ofiar wśród ludności cywilnej. Moskwa niejednokrotnie żądała przeprowadzenia obiektywnego, niezależnego dochodzenia w spawie poczynań sił NATO i powstańców w Libii. “Jednakże tych żądań mimo wszystko nie spełniono” – wyraża oburzenie ekspert orientalista z Instytutu Ocen Strategicznych i Analizy Siergiej Demidenko.

Human Rights Watch w swym raporcie zażądała od NATO przeprowadzenia dochodzenia w sprawie każdego przypadku śmierci ludności cywilnej, publicznego złożenia przeprosin podczas obrad szczytu w Chicago w tym tygodniu, oraz wypłacenia rekompensat poszkodowanym i rodzinom osób zabitych, jak ma to miejsce w Afganistanie. Przedstawiciele NATO na razie w żaden sposób nie komentują raportu Human Rights Watch.

Źródło: Głos Rosji

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
shuang
Użytkownik
shuang

Ach tam, Human Rights Watch. 50 ofiar w te 50 w tamte, kto by się przejmował takimi drobiazgami. Wszak nie jest to terytorium “bezcennego Izraela” a mieszkańcy nie są wybranymi.

ARTUR
Użytkownik
ARTUR

Nieważne czy zginął jeden człowiek czy tysiąc ,z mocy prawa międzynarodowego była to zbrojna agresja na wolny kraj w celu zdobycia złóż naturalnych .Odpowiedzialni za decyzję i wykonawcy będą kiedyś ukarani ,faszyści którzy nie są pod ochroną USA i Izraela są ścigani do dzisiaj.

norbo
Użytkownik

@ARTUR – Ale już brytyjczycy torturujący i mordujący w krajach kolonialnych nie…. O czym więc ta mowa?

ARTUR
Użytkownik
ARTUR

Wyobraż sobie że nawet nasi mordercy będą kiedyś ukarani i dlatego należy im życzyć dobrego zdrowia i długiego życia .

obserwatorek
Użytkownik
obserwatorek

@ARTUR widzę, że masz bardzo optymistyczne podejście do rzeczywistości…