Nasze telefony szpiegują nas!

Opublikowano: 30.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3088

Od lat krążą teorie na temat smartfonów śledzących poczynania użytkowników, aby wyświetlać im odpowiednio sprofilowane reklamy.

Chociaż niektórzy badacze wykazali, że może się to zdarzyć, pierwsze badania tego rodzaju właśnie wykryły coś znacznie bardziej podstępnego. Naukowcy z Uniwersytetu Northeastem właśnie udowodnili, że telefon rejestruje to, co znajduje się na ekranie, i przesyła te dane osobom trzecim.

Przez ostatni rok Elleen Pan, Jingjing Ren, Martina Lindorfer, Christo Wilson i David Choffnes przeprowadzili eksperyment obejmujący ponad 17000 najpopularniejszych aplikacji na Androida, wykorzystując dziesięć różnych telefonów. Ich wyniki okazały się niepokojące.

Badacze ci odkryli, że zrzuty ekranu i nagrania wideo pokazujące, co ludzie robili posługując się tymi aplikacjami, były wysyłane na zewnętrzne domeny.

Fakt, że te aplikacje mogą robić zrzuty ekranu bez wiedzy właściciela i korzystać z tych danych, mrozi krew w żyłach. To pokazuje, z jaką łatwością złośliwy twórca aplikacji może przeglądać prywatne wiadomości, dane osobowe, hasła, zdjęcia i filmy.

Te działania nie są blokowane przez zabezpieczenia telefonu, ponieważ są to funkcje wbudowane w aplikacje i właściciel telefonu nie ma możliwości ich zablokowania.

Badaczom nie udało się też obalić ani potwierdzić poglądu, że telefon może podsłuchiwać użytkownika poprzez mikrofon. Chociaż nie znaleziono na to dowodów, nie oznacza to, że tak się nie dzieje. Ze względu na sposób badania – używanie zautomatyzowanych programów do interakcji z aplikacjami – funkcje szpiegujące mogły nie zostać uruchomione ze względu na inny sposób ich działania od człowieka.

Autorstwo: Matt Agorist
Tłumaczenie Nexus
Ilustracja: TheFreeThoughtProject.com
Źródło oryginalne: ActivistPost.com
Źródło polskie: Wolna-Polska.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MvS 30.11.2018 14:11

    Zgodę uzyskały, to fakt, ale nie ma możliwości używania pożądanej aplikacji bez wyrażenia tej zgody. A często pojawiający się argument o “po prostu” nieinstalowaniu tych aplikacji jest cienki. Zazwyczaj instalujemy programy, które są nam do czegoś potrzebne i dostajemy prywatnego szpiega w bonusie.

  2. polach 30.11.2018 21:38

    Dane, informacje o użytkowniku to kasa, więc pisze się apki po to aby dane zdobywać np. apka latarka:P zobacz ile zgód klikasz aby ją mieć za niby free… plus reklamy na niej…ludzie są tak ogłupiani, że rozdają info o sobie wszędzie za śmieszne bonusy…tragedia mentalna.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.