Nasza Ziemia – Samowie

Opublikowano: 03.01.2013 | Kategorie: Audycje, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1590

Samowie to prawdziwi mieszkańcy krainy Świętego Mikołaja.

Autor: Damian Żuchowski
Lektor: Cykada
Produkcja: Radio Wolne Media
Premiera w RWM: 23.12.2012


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

0 wypowiedzi

 1. dfg 03.01.2013 19:29

  Z tymi Samami jest trochę tak jak z naszą gospodarką leśną – las jest fabryką drewna a tylko przy okazji pięknym dziedzictwem.
  Samowie skandynawscy mają bardzo silną pozycję. W Szwecji posiadają własny parlament, mają własne wydawnictwa, a nawet mają Windows w języku Sami. Owszem, ludzie ci zajmują się reniferami ale z tradycyjny sposób życia stał się tylko ich folklorem, ubarwieniem codzienności. Dzisiejszy Sam to nowoczesny człowiek, ma skutery śnieżne, samochody terenowe, nowoczesne ubrania, dobrze wyposażony dom, a lokalne “oddziały” maja nawet własne helikoptery do pędzenia reniferów. Z dawnych czasów, gdy renifery trzeba było śledzić kilka dni, a nawet tygodni, pozostały jedynie wspomnienia starych ludzi. Najbardziej wątpliwe moralnie jest jednak wykorzystywanie reniferów jako surowca na skóry, mięso i inne “akcesoria”. Można na nich zrobić naprawdę niezłe pieniądze, szczególnie sprzedając na zachód. Tak więc piękna tradycja Samów, opisywana przez pana Wilka (co prawda o Samach żyjących w Rosji ale to bez znaczenia), stała się silnikiem napędowym pogoni za zyskiem, a cały kult tradycji jest jedynie, jakby to powiedzieć, przystrojeniem talerza z zupą.

 2. Il 03.01.2013 20:06

  To jeszcze o Nieńcach i pseudorozwoju pseudogospodarczym:

  ” Nieńcy – naród zamieszkujący północno-wschodni skrawek Europy i leżące przy nim azjatyckie obszary północno-zachodniej Syberii.
  […]
  W okresie radzieckim gospodarka nieniecka przeszłą znaczące zmiany.
  […]
  Wraz ze zmianą tradycyjnego stylu życia wśród Nieńców pojawiły się liczne problemy społeczne: alkoholizm, bezrobocie, samobójstwa. W wyniku tego, jak też chorób spowodowanych zatruciem środowiska wskutek nieekologicznych metod prowadzenia przemysłu, średnia długość życia wśród Nieńców spadła poniżej 50 lat, co nawet jak na warunki rosyjskie jest wartością bardzo niską. ”

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Nie%C5%84cy

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.