Nasz węgiel w obcych rękach

Opublikowano: 17.10.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 377

Australijski koncern Prairie Mining ogłosił przejęcie nieczynnej kopalni Dębieńsko, która dysponuje ogromnymi pokładami węgla kamiennego.

Australijczycy mają nadzieję, że wydobywany w tym miejscu węgiel stanie się surowcem dla hut w całej Europie. Kopalnia Dębieńsko należała do tej pory do spółki NWR Karbonia, jednak Prairie nabyła całą spółkę, płacą jedynie 0,5 mln euro, a pozostałą część sumy rozkładając na raty (ostateczna cena zakupu to 8,5 mln euro). Licencja na wydobycie węgla została wydana na 50 lat.

Nowi właściciele bardzo optymistycznie oceniają projekt i podkreślają, że przejmują także załogę – wysoko wykwalifikowanych specjalistów. „Przez długi czas Dębieńsko było uznawane za ostatni tak duży nierozwijany projekt węgla koksującego w Europie” – powiedział Ben Stoikovich, prezes Prairie. Według jego słów obiekt jest strategicznie położony i posiada wszystkie niezbędne pozwolenia.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. adambiernacki 17.10.2016 09:29

  Muszą za tym stać Niemcy i przejmą wszystko to jest zaplanowane i przeprowadzane przez kolejnych kompradorów. Chyba, że USraelczycy zresztą dogadają się jak się tu już zainstalują.

 2. agama 17.10.2016 10:24

  Polska łatwo się sprzedaje

 3. ZIWK 17.10.2016 22:09

  Kopalnia będzie zapewne obiektem rentownym i płacącym podatki bo będzie wyzysk:
  – praca na 3 zmiany
  – za 12 solidnych pensji w roku
  – bez 60 związków zawodowych uważających się za właścicieli
  – bez klikuset “biurw” przekładających papierki (a każda z pełnym prawem do 16 pensji w roku i emerytury po 25 latach wydobywania segregatorów)…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.