Nastroje separatystyczne utrzymują się w wielu regionach świata

Opublikowano: 22.09.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 494

Po wielu miesiącach niepewności co do przyszłości Szkocji i Wielkiej Brytanii, niedawne referendum wreszcie dało nam odpowiedź na którą czekało miliony ludzi i okazało się, że Szkocja jednak nie zmieni swojego statusu. Szkoci, który chcieli niezależności, nie osiągnęli swojego celu, choć trzeba przyznać że byli bardzo blisko (45% zagłosowało na “tak”).

Premier Szkocji Alex Salmond jest przekonany, że ludzie, którzy zagłosowali przeciwko niepodległości regionu, zostali oszukani przez Londyn. Zgodnie ze słowami Alexa Salmonda zwolennicy jedności są oburzeni, że liderzy trzech wiodących partii politycznych w Wielkiej Brytanii – David Cameron, Nick Clegg i Ed Miliband – obiecali więcej uprawnień dla parlamentu Szkocji, a teraz wycofują się z tego. Wcześniej angielscy politycy obiecali dać szkockiemu parlamentowi szersze uprawnienia, jeśli Szkoci zagłosują przeciwko wyjściu regiony ze składu Wielkiej Brytanii.

Szkockie referendum znajdowało się w centrum zainteresowania od ostatnich kilku miesięcy i teraz przychodzi czas na kolejne regiony. Porażka separatystów ze Szkocji wcale nie zniechęciła Wenecjan czy Katalończyków do dążenia do swoich celów.

Parlament Katalonii zatwierdził niedawno ustawę o przeprowadzeniu wśród mieszkańców regionu sondażu, dzięki czemu będzie możliwe zorganizowanie referendum w sprawie niepodległości. „Za” głosowało 106 parlamentarzystów, „przeciw” – 28. Hiszpański rząd zamierza zaskarżyć ustawę w Trybunale Konstytucyjnym. Uważa on, że jest ona niezgodna z konstytucją kraju. Jeśli pozew trafi do trybunału, to ustawa zostanie zawieszona i Katalonia nie będzie mogła przeprowadzić referendum w sprawie niepodległości 9 listopada.

Region na północnym wschodzie Włoch, Wenecja Euganejska, także będzie pracować nad przeprowadzeniem referendum w sprawie niepodległości – oświadczył jego gubernator Luca Zaia. Zgodnie z jego słowami po plebiscycie w Szkocji przyszła kolej na wyrażenie swojej woli przez Wenecję Euganejską i Katalonię. Zaia uważa, że jeśliby referendum w sprawie niepodległości Wenecji Euganejskiej odbyło się dzisiaj, to większość odpowiedziałaby „tak”. Zaia jest przewodniczącym partii Liga Północy, która zawsze dążyła jeśli nie do niepodległości, to do całkowitej federalizacji i autonomii północnych Włoch.

Nastroje separatystyczne można zaobserwować również w Stanach Zjednoczonych. Ankieta przeprowadzona przez Ipsos wskazuje, że prawie 24% Amerykanów chce niepodległości dla swojego stanu – dla porównania, sprzeciw wyraziło ponad 53% osób. W badaniu wzięło udział prawie 10 tysięcy osób z całego kraju.

Autorzy: John Moll (akapity 1, 3, 6), red. GR (2, 4, 5)
Źródła: Zmiany na Ziemi, Głos Rosji
Kompilacja 4 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Machiawelli 22.09.2014 16:06

    Tak… tak… dziel i rządź !

  2. dagome12345 23.09.2014 11:04

    Na separatyzm trzeba patrzeć pod kątem całej gospodarki .
    Północne Włochy chcą się oddzielić bo są znacznie bogatsze niż południe , ale cały kraj spłacał zobowiązania finansowe aby ten przemysł mógł powstać . W obecnej chwili nie ma mowy o żadnej konkurencyjności miedzy północą ,a południem bo po prostu południe nie ma żadnych szans w starciu ekonomicznym.
    Szkoci są mądrzy bo wiedzą ,że mogli by finansować się z ropy, ale nie pamiętają już tego kto finansował platformy, kto opracował wydobywcze “know how” i tego że całe zjednoczone królestwo wysyłało żołnierzy po całym świecie aby doprowadzić do obecnej sytuacji ekonomiczno-polityczne pozwalającej na czerpanie korzyści z ropy.
    Katalończycy tez są “mądrzy” bo są bogaci , ale nie pamiętają tego ,że to dzięki całemu państwu doszli do tego co mają.
    Innym przykładem jest “kraj Basków”, były z dekadę temu jakieś rozmowy o autonomii ale z jednoczesnym odcięciem jakichkolwiek sznurków łączących ich z gospodarką Hiszpanii( zablokowanie sytemu finansowego, nałożenie zabójczych ceł itd) i nagle się okazało ,że oni chcą samodzielności ale bez odcinania się od pępowiny gospodarczej 🙂

  3. razowy40i4 23.09.2014 12:17

    Już widzę jak szkoci odłączają się od szterlinga i zaczynają bić monety z wallacem na awersie i ostem na plecach
    dla których ustalają parytet w haggisie i tym samym miażdżą międzynarodowe rynki walutowe 😉
    Tylko co zrobić kiedy ropa się skończy ?
    utrzymywać gospodarkę z eksportu irn bru ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.