Nasilenie przemocy w Gambella

Opublikowano: 16.04.2012 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 682

Rząd etiopskiego premiera Melesa Zenawiego z determinacją kontynuuje program tworzenia rozległych plantacji cukru i ryżu w różnych regionach kraju, okupiony polityką masowych przesiedleń rdzennych mieszkańców oraz ingerencją w ich kulturę, gospodarkę i prawo własności.

W regionie Gambella położonym przy granicy z Sudanem władze Etiopii na przestrzeni najbliższych trzech lat zamierzają dokonać ekspulsji 70 tysięcy członków plemion Anuak, Nuer i innych. Ostatni uchodźcy z ludu Anuak, donoszą o mobilizacji wojska i policji w Gambella, połączonej z nowymi przypadkami przemocy.

Według relacji świadków, by ułatwić ujarzmianie niezależnych społeczności, strona rządowa i inwestorzy celowo skłócają poszczególne plemiona, by ułatwić stopniowy proces przejmowania ich ziem. Członek plemienia Anuak, Okok Ojulu, który opuścił Gambellę jako uchodźca, informuje o niedawnym konflikcie między ludami Surma i Diji. Lokalny inwestor prawdopodobnie przekupił lub podburzył jedną ze stron do wszczęcia walki. Przez kolejne pięć dni dochodziło do starć między wojownikami z plemion Diji oraz Surma, znanego choćby z ceremonii donga, rytualnej walki na kije. Policja nie interweniowała by uśmierzyć konflikt. W trakcie konfrontacji spłonęły czterdzieści dwa domy i magazyny zboża położone we wsi ludu Surma. Członkowie plemienia zostali zmuszeni do opuszczenia swojej osady. Okok Ojulu uważa, że „rząd celowo wykorzystuje konflikty etniczne jako środek do przejęcia rdzennych ziem, i w konsekwencji, dalszej rozbudowy plantacji”.

W komunikacie prasowym ruchu solidarnościowego Nowej Etiopii (SMNE), Obang Metho przestrzega: „Nowe zagrożenia w Gambella piętrzą się coraz bardziej jako, że rządowe siły bezpieczeństwa, próbują zwiększyć federalną kontrolę nad regionem, poprzez nowe akcje przeciwko cywilom. Wiele osób uważa, że działania te mają na celu powstrzymanie pogłębiającego się protestu rdzennych mieszkańców”.

7 kwietnia 2012 roku, studentka z ludu Anuak, zupełnie bez powodu, została zastrzelona w mieście Gambella przez siły premiera Melesa Zenawiego. W kwietniu z rąk służb bezpieczeństwa zginął Owar Obala a przed kilkoma dniami porwana została, bez śladu, inna kobieta Anuak, Omot Abook. Podobne akty przemocy powtarzają się z tendencją wzrostową wraz ze zwiększeniem obecności policji i wojska w regionie, z premedytacją prześladujących rolników Anuak. Inne przypadki okrucieństwa odnotowano w gminach Angela, Okuna i Dumbang, w których rząd próbuje zmusić do eksmisji setki lokalnych mieszkańców.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Judy McCallum
Na podstawie: culturalsurvival.org
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.